Arvustus. Talamaki koolkond ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Talamak, 2011
Talamak, 2011 Autor/allikas: Talamak / Facebook

Uus EP
Talamak
"Talamak EP" (ise välja antud)
7/10
Saadaval veebilehtedel iTunes, Tidal, Spotify, Deezer.

Aasta siis oli 88. Olin noor (või mind polnud veel olemas), ei teadnud veel siis – aasta hea on 88.

Umbes nii võiks kõlada Talamaki kreedo. Tartu levimuusikapäevad ning Taaralinna vaim kombineerituna progerockiga on miski, mille Talamaki loomingus tõi välja juba Mart Niineste oma 2011. aasta artiklis. Seal lubasid bändiliikmed peatselt debüüt EP-d. Möödunud on neli aastat ning muutunud koosseis, aga EP on alles nüüd siin.

EP kuus lugu on omamoodi dream-pop, aga nende pop unistab Grünbergist ja Skandinaavia perfektsionismist. Tunda on, et tegu on professionaalselt haritud muusikutega, sest enesekontrolli ja -kriitikat on kuulda. Ehk on selle taga see, et mitmetest muusikakooli kasvandikest oma loomingut esitavaid muusikuid ei saa – just see heliredelite ja etüüdide treimisega saavutatud kramp, mis tuttav igaühele, kes higiste kätega arvestusel ukse taga oma korda oodanud.

Talamaki liikmed on selle takistuse küll seljatanud, kuid eksperimenteerimisele jääb tehnika täiustamise kõrvalt vähem ruumi ning teatud kliinilist ettearvatavust kuuleb näiteks loos "Talvel Tartus".

Lõdvemat kulgemist ja kaugenemist nii proge- kui muusikakoolijuurtest pakuvad "Pangasius" (ühtlasi mu lemmik kalanimi üldse) ja "Hallitussilmad 2", mis ehk just tänu vokaalile toovad meelde Efterklangi ja múm’i. Progeambitsiooni kannab ehk kõige paremini välja avalugu "Omega", mis kõlab laivis ilmselt veel paremini. On täitsa võimalik, et kogu EP materjal kannab end täies ulatuses välja just kontserdil, kus kollektiivi sünergia – mis vaieldamatult eksisteerib – täielikult õitseda saab ning ehk ka improle ruumi jätab.

Bändi nimest leitavad vihjed filipiini slängile ja Toro y Moi’le jäävad küll püüdmatuks, aga Tartu Heino Elleri muusikakooli alumnit esindab see EP kenasti. Animal Drama, Argo Vals (kes küll hoopis Viljandis õppis), cirkl, Talamak, Wilhelm – ühest koolist on sirgunud oma koolkond, kelle saundis kõikide kollektiivide erinevusest hoolimata ühise kõla leiab.

Nii Argo Valsi kui cirkli albumite varju Talamaki EP paraku vähese isikupära tõttu jääb. Aga ehk saab Talamak nüüd kaua settinud materjali (mõnigi lugu on oma algversioonis mitu aastat vana) südamerahuga eest ära panna ning vabalt uutele jahimaadele liikuda.

"Pangasius"

 

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: