Täna algab rahvusvaheline etenduskunstide festival SAAL Biennaal 2015 ({{commentsTotal}})

Flo Kasearu ja Riina Maidre kohaspetsiifiline installatsioon-suvelavastus
Flo Kasearu ja Riina Maidre kohaspetsiifiline installatsioon-suvelavastus "House Music" esietendub 20. augustil. Autor/allikas: SAAL Biennaal

17.-30. augustini toimub Tallinna teatrites ja linnaruumis uus rahvusvaheline etenduskunstide festival SAAL Biennaal 2015. Tutvustame lühidalt, mida uue festivali programmis näha saab.

Festivali etendusprogramm algab esmaspäeval ja teisipäeval, kui kahes erinevas teatris on võimalik vaadata kahte eriilmelist lavastust.

Festivali avalavastuse autorid Heine Avdal ja Yukiko Shinozaki kohtusid 15 aastat tagasi Meg Stuarti kollektiivis Damaged Goods. Lavastus "nothing’s for something" on müstiline, visuaalne ning muinasjutuline lugu, mille eesmärk on muuta elu peidetud hetked nähtavaks ja tuua välja nähtava maailma taga peituv reaalsus. Etendused toimuvad Kanuti Gildi SAALis mõlemal päeval algusega kell 20:00.

Esmakordselt astub Eesti publiku ette üks erilisemaid ameerika koreograafe Trajal Harrell oma monoperformance'iga "Twenty Looks or Paris is Burning at The Judson Church (S)". Harrel pakub pakub uutmoodi kriitilist lähenemist postmodernistlikule tantsuesteetikale. Lavastuse põhiküsimus on järgmine: "Mis oleks võinud 1963. aastal juhtuda, kui keegi oleks Harlemist voguing-ball´ilt sattunud linna, esinema kõrvuti varajaste Judsoni kiriku postmodernistidega?". Kahe erineva stiili ja maailma oletatav liitumine tõotab midagi põnevat. Emaspäeval ja teispäeval saab seda etendust vaadata algusega kell 22:00 Von Krahli Teatris.

Mõlema lavastuste autoritega toimub kohtumine teisipäeval, 18. augustil algusega kell 16:00 Kanuti Gildi SAALis.

Kolmapäeval ja neljapäeval võtavad teatepulga üle Benjamin Verdonck ja Pieter Ampe, kes on Eestit külastanud mitmel korral, aga seekord tulevad nad ühise lavastusega "WE DON’T SPEAK TO BE UNDERSTOOD". Head absurdset huumorit hindavate inimestena annavad Verdonck ja Ampe vaatajale võimaluse maailma, sel kujul nagu me seda tunneme, korraks selja taha jätta. Taustaks on valitud Vivaldi “Neli aastaaega”.

Eesti taasiseseisvumisepäeval esietendub tõeline Eesti suveteatri lavastus "House Music". See on Flo Kasearu ja Riina Maidre kohaspetsiifiline installatsioon-suvelavastus Pebre tänaval, milles aset leidev on kaasaegne kultuurikiht, mis kirjutab end ise nii tänaval, sotsiaalmeedias kui auditooriumi tõlgendustes. Etendused toimuvad 20., 21. ja 22.augustil algusega kell 20:00 Flo Kasearu Majamuuseumi ees Pebre tänaval Pelgulinnas.

Festivali nimevahetus andis võimaluse esitada ka festivali enda kohta ebamugavaid küsimusi, näiteks iseenesestmõistetavuste osas. Sellest sündis SAAL Biennaali algatus, mille tulemusena toimub festivali jooksul Tallinna linnaruumis kolm lavastatud ringkäiku erinevatelt kunstnikelt - kunstniku ja dokumentalisti Kristina Normani, koreograafide Doris Feldmanni ja Kristina-Maria Heinsalu ning muusik-kirjutaja Chungini vaatepunktidest. Ringkäigud saavad alguse pühapäeval, 23. augustil.

Pühapäevast teisipäevani saab Kanuti Gildi SAALis näha vormidevahelisel alal teguseva ja pigem skandaalseid vastukajasid tekitava rootsi etenduskunstniku Markus Öhrn'i film-installatsiooni "Bergman in Uganda". Koos Uganda Kampala slummi inimestega vaadatakse Ingmar Bergmani filmi "Persona" ja meie publik saab jälgida, kuidas Uganda inimesed seda vaatavad ja kommenteerivad. Irooniaga pooleks näitab Öhrn eurooplasest vaatajale, mismoodi näeb teda aafriklane. 

Kuni festivali lõpuni on Draakoni galeriis avatud ka Henri Hütti ja Evelyn Raudsepa lavastatud näitus "But I Know From Your Smile that I Did Some Harm, Poisoning the Rainbow For a While..."

SAAL Biennaal on vastuoluline nagu ühiskond, mis seda ümbritseb ning aeg, mil see toimub. 

Asudes kunstiliikide ristteel on festival valmis ootamatusteks. Olulised on küsimused, mida kunstnikud endile ja teistele esitavad sõltumata nende püstitamise vormist.

SAAL Biennaal 2015 programmis on tööd Belgia, Austria, Prantsusmaa, Hiina, Norra, Jaapani, USA, Rootsi ja Eesti etenduskunstnikelt. Üritused toimuvad üle linna nii tavapärastes kui haruldasemates paikades - Kanuti Gildi SAALis, Von Krahi Teatris, Teatris NO99, Vaba Lava teatrikeskuses ja Rahvusooperis Estonia ning Draakoni Galeriis ja linnaruumis.

Toimetaja: Madis JärvekülgHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: