Kristjan Järvi alustas hooaega suveakadeemia ja kontserdiga Šveitsis ({{commentsTotal}})

Kristjan Järvi
Kristjan Järvi Autor/allikas: pressifoto

Dirigent Kristjan Järvi alustas oma uut hooaega juhatades noorte dirigentide suveakadeemiat Šveitsis Gstaadis ning dirigeeris sellele järgnevaid kontserte Gstaadi Festivaliorkestriga.

Looduslikult kaunis Gstaadis Šveitsi Alpides on juba neli aastakümmet peetud suvist Yehudi Menuhini nime kandvat festivali maailmatippudest esinejatega. Hiljaaegu, alles 2010. aastal, asutati sinna ka Gstaadi Festivaliorkester, kes oma kunstiliseks juhiks on kutsunud noorima dirigentidest Järvidest, Kristjan Järvi.

Gstaadi Festivaliorkestri (GFO) liikmeiks on Šveitsi juhtivate orkestrite muusikud, lisaks ka silmapaistvad muusikatudengid. Nüüd juba kahel aastal on GFO olnud resideerivaks orkestriks dirigentide suveakadeemial, mis tänavu leidis aset 25. juulist kuni 12. augustini.

Suveakadeemia professoriteks olid Neeme Järvi (akadeemia juht), Leonid Grin ja Gennadi Roždestvenski (külalisprofessor), osalisi kokku 17 dirigenti 15 riigist, noorimaid osavõtjaid Edmar Tuul (s. 1990) Eestist. Tänavu on välja pandud parimale neist ka Neeme Järvi preemia.

Kristjan Järvi oli akadeemiaga seotud alates 6. augustist, koos GFO-ga kokku seitsme meistriklassiga, viies GFO kolme päeva jooksul ka esimesele, 15. augusti galakontserdile kuulsas Menuhini Festivali telgis. Seal on mängimas käinud Arvo Volmeri käe all ka Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. Gstaad Menuhin Festival'i kontserdid toimuvad sel aastal 16. juulist kuni 5. septembrini.

Laupäevane galakontsert oli suursündmus juba sellegi poolest, et kavas oli maailmaesiettekanne nimekalt inglise heliloojalt Mark-Anthony Turnage'ilt – oopus nimega "Dialogue", mis on Gstaadi festivali ja Schleswig-Holsteini festivali ühistellimuseks Ernst von Siemensi fondi toetusel. "Dialogue" kujutab endast kontserti viiulile, tšellole ja orkestrile, kus solistideks Patricia Kopatchinskaja ja Sol Gabetta.

Kristjan Järvi kavad on alati põnevad: ta alustas õhtut Nikolai Rimski-Korsakovi "Hispaania capriccio'ga" op. 34, mille järel kõlabki Turnage'i uusteos. Veel oli kavas Camille Saint-Saënsi poeem viiulile ja tšellole orkestriga "Muusa ja poeet" op. 132 ning mahukas läbilõige Pjotr Tšaikovski balletimuusikast "Luikede järv", mille koostas Kristjan Järvi ise, kes ju kogu pidukava dirigeeris.

Kolmapäeval ja neljapäeval, 19. ja 20. augustil, mängib GFO Kristjan Järvi käe all sama galakava Schleswig-Holsteini kuulsal muusikafestivalil Lübeckis ja Hamburgis. Oktoobris minnakse selle kavaga veelkord kaheks kontserdiks Saksamaale.

Augustikuu lõpul dirigeerib Järvi juba Enescu festivalil Bukarestis, siis üht kontserti oma MDR Leipzigi orkestriga ning seejärel üheksat kontserti Baltic Sea Youth Philharmonic'i kunstilise juhina mitmel maal.

Toimetaja: Madis JärvekülgHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: