Marje ja Kuldar Sinki nimeline noore muusiku preemia läks Pärt Uusbergile ({{commentsTotal}})

Pärt Uusberg
Pärt Uusberg Autor/allikas: Pille Lille Muusikute Fond

Eile õhtul anti XI Tallinna Kammermuusika Festivali galal Pärt Uusbergile üle Marje ja Kuldar Sinki nimeline PLMF-i preemia "Noor Muusik 2015".

Helilooja ja koorijuht Pärt Uusberg on lõpetanud Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli koorijuhtimise erialal Heli Jürgensoni juures, samas õppinud ka valikainena heliloomingut Alo Põldmäe ja Galina Grigorjeva juhendamisel. 2012. aasta kevadel omandas Uusberg Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias bakalaureuse kraadi heliloomingu erialal Tõnu Kõrvitsa juhendamisel. Hetkel jätkab kompositsiooniõpinguid magistriastmes Toivo Tulevi ja Tõnu Kõrvitsa juures.

2008. aastal asutas Pärt Uusberg kammerkoori Head Ööd, Vend oma näitlejast ja lavastajast venna Uku Uusbergi William Shakespeare’i ainetel loodud samanimelise diplomilavastuse tarvis. Sealt peale on koor tegutsenud aktiivselt nii Eestis kui ka välismaal ning saavutanud tunnustusi mitmetel kodumaistel konkurssidel sealhulgas Grand Prix' rahvusvahelisel koorifestivalil "Tallinn 2013". Koorijuhina on Uusberg juhatanud ka Eesti Koolinoorte Segakoori ning Riinimanda Kooristuudio laste- ja noortekoori.

Pärt Uusbergi loomingu põhiosa moodustab koorimuusika, ent ta on loonud ka ansambliteoseid, klaveripalu, orkestri- ja filmimuusikat. Tema koorilaulud on loodud enamasti eesti autorite (Juhan Liiv, Ernst Enno, Viivi Luik, Karl Ristikivi, Indrek Hirv) või liturgilistele tekstidele. Nende heakõlaline ja endassesüüviv maailm haarab oma lihtsuse, õrnuse ning emotsionaalsete kõrgpunktidega.

Suurem osa Pärt Uusbergi koorimuusikast on ettekandele tulnud autori juhatusel kammerkoori Head Ööd, Vend esituses, koostöö seob teda ka Eesti Koolinoorte Segakooriga, Mitte-Riinimanda noortekooriga, kammerkooridega Voces Musicales ja Collegium Musicale, segakooriga HUIK ning kammermeeskooriga JÕUD. Temalt on uudisloomingut tellinud Eesti Rahvusmeekoor, TTÜ Akadeemiline Meeskoor jt. Tema orkestriteoseid on juhatanud Kaspar Mänd ja Toomas Vavilov.

Noore muusiku preemiat annavad välja Mari-Ann ja Tunne Kelam ning Pille Lille Muusikute Fond (PLMF) ja selle väärikust kinnitavad kümme eelnevat laureaati:

2005 - Oliver Kuusik (tenor)
2006 - Rene Soom (bariton)
2007 - Kädy Plaas (sopran)
2008 - Priit Volmer (bass)
2009 - Maria Veretenina (sopran)
2010 - Arete Teemets (sopran)
2011 - Andreas Lend (tšello)
2012 - Kristel Pärtna (sopran)
2013 - Ivi Ots (viiul)
2014 - Johan Randvere (klaver)

Toimetaja: Madis JärvekülgHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: