Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pillimeister August Teppo 140. sünniaastapäeval avati tema mälestuspink

Täna möödus 140 aastat Võrumaalt pärit pillimeistri August Teppo sünnist, kes jäädvustas end meie kultuurilukku originaalse eesti tüüpi lõõtspilli väljatöötaja ja valmistajana. Et päeva vääriliselt tähistada, avati tema kodutalus August Teppo nimeline mälestuspink.

August Teppo polnud mitte vaid geniaalne pillimeister, kes alustas lõõtspillide valmistamisega juba 11-aastaselt, vaid ka väha hea pillimängija, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Vana-Võromaa Kultuurikoja peavarahoidja Arthur Ruusmaa sõnul võis Teppo võis mängida kuni 24 tundi järjest ühtegi lugu kordamata.

Teppo esimene päris oma pill valmis 1892. aastal, elu jooksul jõudis ta neid teha umbes 150, millest vähemalt 30 on ka säilinud. Ja kuigi Teppo lõõtsasid üritakse tänapäeval järgi teha, pole siiani suudetud jäljendada niinimetatud Teppo timmi.

"Teppol ei ole mitte ühtegi ühesugust lõõtsa, igal lõõtsal on oma ornamentika, oma kujundus ja kõige tähtsam on Teppo häälestus või see Teppo timm, nagu seda kutsutakse. Seda ei ole suudetud järele teha ja Teppo pillid on kõik rõõmsate lugude mängimiseks," selgitas Ruusmaa.

August Teppo nimeline mälestuspink avati täna tema kodutalus Loosul, kus asub ka pillimeistri majamuuseum, milles rajas tema lapselapselaps Priidu Teppo. Tema sõnul oli tema vaarisa lahke südamega mees, kelle and on pärandunud üle põlve.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: