Nädal Arvo Pärdi muusikaga ({{commentsTotal}})

Arvo Pärt.
Arvo Pärt. Autor/allikas: ETV

Kui eelmise nädala tippsündmuseks oli laupäevane kontsert Stockholmis Läänemere festivalil, kus Tõnu Kaljuste dirigeeris Arvo Pärdi autoriõhtul kõiki tema sümfooniad, siis uus nädal toob taas põnevat ja kaalukat.

Arvo Pärdi juubeli keskseks kontserdipaigaks saab alates homsest Eesti, kus Tõnu Kaljuste kunstilisel juhtimisel tehakse teoks Nargen festivali „Pärdi päevad“ kontsertidega kuni maestro juubelipäeva, 11. septembrini.

Kolmapäeval, 2. septembril toimub Tallinnas Noblessneri valukojas algusega kl 19 suur Arvo Pärdi autorikontsert, kus Kaljuste käe all esinevad Tallinna Kammerorkester ning solistideks kutsutud briti sopran Patricia Rozario, pianist Marrit Gerretz-Traksmann, viiuldajad Harry Traksmann ja Robert Traksmann ning tšellist Leho Karin. Mahukas kavas on kokku kaheksa meistri teost, alates klaveripalast „Aliinale“ kuni „Tabula rasa“ ja „Cantus'eni Benjamin Britteni mälestuseks“.

Šveitsis Porrentruy Püha Peetruse kirikus tuuakse ettekandele kava „Best of Hope“, kus mainekas Baseli Kammerorkester mängib Pärdi pala „Darf ich...“ ning solistiks on tuntud viiuldaja Daniel Hope, dirigeerib Giovanni Antonini.

Londoni Lõunakalda keskuse Purcell Room'is mängib 2. septembril Philharmonia Orchestra sarja väga atraktiivses kavas Arvo Pärdi teost „Fratres“ Ferio Saxophone Quartet, kus teeb kaasa ka kaks noort naismuusikut.

Neljapäeval, 3. septembril jätkuvad Tõnu Kaljuste kureeritud Nargen festivali „Pärdi päevad“ Tallinna Niguliste kirikus, kavas vokaal- ja orelimuusika, dirigendiks Endrik Üksvärav. Vokaalsolistideks on Maria Valdmaa, Helina Kuljus, Annely Leinberg, Endrik Üksvärav ja Ott Kask, orelil nimekas Christopher Bowers-Broadbent, kaastegevad Collegium Musicale ja instrumentaalansambel.

Christian Schmitt mängib Hollandis Groningenis Arp-Schnitger-Festivalil Schnitgeri orelil Pärdi pala „Annum per annum“. Kanadas Vancouveris esitab Microcosmos Quartet Arvo Pärdi teose „Fratres“.

Reedel, 4. septembril jätkab „Pärdi päevi“ Tõnu Kaljuste ise, dirigeerides taas Noblessneri valukojas Arvo Pärdi koori- ja instrumentaalteoseid, sel õhtul on neid kavas jällegi kaheksa. Nüüd esinevad ERSO, Eesti Rahvusmeeskoor, Ellerhein ja Muusikakeskkooli noortekoor ning pianist Marrit Gerretz-Traksmann.

Sel päeval laulab Arvo Pärti Berliini Uues Muuseumis ka kuulus RIAS Kammerchor, esitamisele tulevad „Da pacem Domine“, „Magnificat“, „Nunc dimittis“ ja „Summa“, juhatab Michael Gläser. Kontserdile eelneb sissejuhatav tutvustus, kavas on Pärdi muusika aga vaheldumisi Palestrina omaga.

Laupäeval, 5. septembril toimub „Pärdi päevade“ kontsert ka Tartu Jaani kirikus, kui Vox Clamantis esitab Jaan-Eik Tulve juhatusel oma rahvusvahelise proovi teinud ettekande Arvo Pärdi suurteosest „Kanon pokajanen“. Samal päeval ja täpselt samal kellaajal kl 19 esitavad Pärti Tallinna Jaani kirikus Voces Musicales ja Nargen festivali orkester, dirigeerimas ka Pärdi interpreedina tuntud briti maestro Stephen Layton, kavas on neli ulatuslikumat teost.

Hollandis Zutphenis esitavad Parnassus Ensemble ja Consensus Vocalis oma kavas Arvo Pärdi teosed „Berliini missa“ „Salve Regina“, „Summa“ ja „Tribute to Caesar“. Juhatab Klaas Stok, kava nimeks „Tribute to Arvo Pärt“. Kava korratakse Arvo Pärdi juubelipäeval 11. septembril.

Kogu „Pärdi päevade“ kontsertide seeria leiab aset aga Eesti neljas linnas ning veel Riias 28. augustist kuni 26. septembrini.

Toimetaja: Mari KartauHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: