Pianist ja helilooja Maksim Štšura esineb taas kuulsas Londoni saalis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Maksim Štšura, kolledžitevahelise Beethoveni konkursi võitja.
Maksim Štšura, kolledžitevahelise Beethoveni konkursi võitja. Autor/allikas: Kaupo Kikkas

Eesti pianistide konkursi 2008. aastal võitnud, praegu end Londonis täiendav Maksim Štšura esineb taas Londoni kuulsas saalis St Martin-in-the-Fields, seekord 7. septembril viiuli-klaveri duos pianistina.

Maksim Štšura duopartneriks on tema Londoni õpingute ja mõttekaaslane, viiuldaja Michael Foyle. Nad alustasid koosesinemisi juba 2012. aastal, tulles nüüd võitjaks Beethoven Society Piano of Europe (BSPE) duode konkursil ja tegid tänavu debüüdi ka kuulsas Purcell Roomis Londoni Lõunakalda kontserdikeskuses. Tol 7. jaanuari kontserdil istus saalis veel ju maestro Krzystof Penderecki, kelle noorpõlvest pärit Viiulisonaadi nr 1 duo ette kandis.

Duokonkursi võit andiski neile võimaluse üles astuda veel tuntumas St Martin-in-the-Fieldsi kiriku saalis BSPE kontserdisarjas. Duo repertuaar on väga kaalukas, eriti tuntuks sai nende esinemine läinud aasta lõpul kagu-Londoni sarjas Live Music Now, kus nad kandsid ette Claude Debussy Sonaadi viiulile ja klaverile g-moll. Selle salvestist saab praegugi jälgida youtube'i vahendusel. Nad on esinenud juba mitmes Londoni mainekas saalis ning ka väljaspool Londonit Ühendkuningriigis.

Esmaspäeval, 7. septembril astuvad nad üles St Martin-in-the-Fieldsis viiuli-klaveri duo tipprepertuaari kuuluva kahe sonaadiga – ettekandele tulevad Ludwig van Beethoveni sisenduslik ja traagiline Sonaat a-moll op. 23 ning Johannes Brahmsi dramaatiline Sonaat nr 3 d-moll op. 108. See esinemine kuulub BSPE lõunakontsertide sarja.

Maksim Štšura on esinenud mitmel pool Londonis ka solistina, sh St Martin-in-the-Fieldsis siis, kui ta võitis BSPE kolledžitevahelise Beethoveni konkursi.

Mõlemad muusikud alustasid silmapaistnud muusikalist tegevust juba väga noorena, Michael Foyle on sündinud 1991. aastal ning temast kolm aastat vanem, Sillamäel sündinud Maksim Štšura saab 14. septembril 27-aastaseks. Londoni Kuninglikust Muusikakolledžist on Maksimil käes magistrikraad ning ka artisti diplom, praegu taotleb ta seal juba doktorikraadi.

Eelmisel, 2014. aastal esines duo Michael Foyle – Maksim Štšura ka Eestis, andes kontserte Jõhvis, Narvas ja Tallinnas Mravinski-nimelisel festivalil.

Muidugi ka Penderecki pärast, aga üllatav oli pressi aktiivne ja soodne reageering Foyle-Štšura jaanuarikuisele kammerkontserdile Purcell Room'is. Ajalehe The Times tuntud kriitik Hilary Finch hindas kontserti nelja tärniga ning kirjutas ka duost soodsalt. Teine Londoni kriitik John Allison kirjutas sellest positiivselt ajalehes The Telegraph, tuues Viiulisonaadi nr 1 ettekannet esile õhtu parimana – duo oli mänginud sonaati „vastupandamatu veenvusega“. Kontserti hindas kõrgelt ka Colin Anderson veebilehes The Classical Source, nimetades duot kõigis ettekantud teostes „suurepäraseks ja hästi sissetöötatuks“.

2013. aastal võeti Maksim Štšura vastu Eesti Heliloojate Liidu liikmeks.

Toimetaja: Kertu Loide

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: