Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kumus avati Ilmar Laabanist inspireeritud kõlaluule näitus

Näitus
Näitus "Vaikus on kuldne. Ilmar Laaban ja eksperimendid helis ning keeles" Autor/allikas: Kati Ilves / FB

Kumu kunstimuuseum ootab külastajaid uuele näitusele "Vaikus on kuldne. Ilmar Laaban ja eksperimendid helis ning keeles". Näitus pakub ühe võimaliku ülevaate heli, keelt ja teksti ühendavatest kunstilistest praktikatest alates 20. sajandi algusest kuni tänapäevani.

Temaatika mitmekülgsus on andnud loomingulist ainest nii eksperimentaalsetele heliloojatele nagu John Cage ja George Aperghis kui ka kunstnikele nagu Hugo Ball, Ilmar Laaban, Öyvind Fahlström, Jaan Malin, Roomet Jakapi, Kiwa.

Eksperimendid helis ja keeles toimusid eelkõige ühel eesmärgil: eemalduda keele tavapärasest kasutusest ja selle vankumatutest grammatilistest reeglitest ning rikastada traditsioonilist sõnalist kommunikatsiooni uute keelte loomisega, keelemüra ehk häälitsuste, kõrihäälte jms tähtsustamisega oma loomingus, hääle ja kõne tehnilise manipulatsiooniga.

Järjepidevatest keele ja heli-häälega tehtud eksperimentidest võib rääkida alates dadaismist – Marcel Duchamp ja Kurt Schwitters olid eeskujuks näiteks John Cage’ile ja eelkäijateks uuele žanrile ehk kõlaluule olulistele arengutele 1960. aastatel – kümnendil, mis tähistab selle loomingulise praktika viljakat algusaega. Sel perioodil alustas tegevust Stockholmis Fylkingeni kunstnikeühingus nn tekstihelikunstnike grupp, kelle hulka kuulus ka Ilmar Laaban.

Laabani häälutused ehk kõlaluule on mõnevõrra Eestis tuntud, kuid siiski veel laiemalt avastamata. Ometi on tegemist peamiselt tõlkija, luuletaja ja kultuurikriitikuna tuntud Laabani olulise loomingulise väljundiga, mida ta viljeles järjepidevalt alates 1960. aastatest kuni 1990. aastateni, esinedes arvukatel festivalidel ja figureerides kõlaluule loominguga erinevatel plaadikogumikel.

Näitusel esitletakse muu hulgas Roomet Jakapi spetsiaalselt näituse jaoks valminud videot, Robert Wilsoni suurejoonelist ühemehe lavastust John Cage’i teemal, Öyvind Fahlströmi esimest salvestatud ja noodikirjana säilinud teost.

Osalevad kunstnikud: Tomomi Adachi, AGF aka Poemproducer, George Aperghis, Hugo Ball, Lucas Battich, John Cage, Henri Chopin, Bob Cobbing, Marcel Duchamp, Öyvind Fahlström, Sten Hanson, Raoul Hausmann, Bernard Heidsieck, Ake Hodell, Richard Hülsenbeck, Takahiko iimura, Isidor Isou, Roomet Jakapi, Marcel Janco, Bengt Emil Johnson, James Joyce, Raivo Kelomees, Kiwa, Ilmar Laaban, Jaan Malin, Ladislav Novak, Robert Pohle ja Martin Hentze, Cia Rinne, Kurt Schwitters, Gertrude Stein, Tristan Tzara, Robert Wilson.

Kuraator: Ragne Nukk
Kujundaja: Taavi Tulev
Graafiline kujundaja: Kätlin Tischler
Helikujundus ja tehniline teostus: Taavi Tulev, Ekke Västrik

Näitus "Vaikus on kuldne. Ilmar Laaban ja eksperimendid helis ning keeles" jääb Kumu kunstimuuseumi 4. korruse B-tiivas avatuks 3. jaanuarini 2016.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Kumu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: