Päevad täituvad Arvo Pärdi muusikaga ({{commentsTotal}})

Arvo Pärt
Arvo Pärt Autor/allikas: Kaupo Kikkas / ERR

Kolmapäeval, 2. septembril läksid sisukalt käima Nargenfestivali "Pärdi päevad", mis Tõnu Kaljuste kunstilisel juhtimisel on vaieldamatult toonud Arvo Pärdi maailmaettekannete keskmesse maestro sünnimaa ja praeguse kodupaiga Eesti.

"Pärdi päevad" on seni toimunud alates 2. septembrist igal päeval Tallinnas Noblessneri valukojas, Niguliste kirikus ja Jaani kirikus, eile Olevistes, samas ka Tartu Jaani kirikus, ettekanded meie oma nimekamate kollektiivide poolt, meie hinnatud dirigentide käe all, aga ka rahvusvaheliselt tuntud muusikute osalemisel välismaalt.

Pühapäeva, 6. septembri kaalukas ülesastumine oli kahtlemata Pärdi "Passio" ehk 'Johannese passiooni' (1982) ettekanne Tallinna Olevistes Jaan-Eik Tulve juhatusel ning ansambli Vox Clamantis baasil. Rõõmustav on meenutada, et peaaegu samas koosseisus esitati Arvo Pärdi see suurteos augustikuu keskel ka kuulsal 35. La Roque d'Anthéroni festivalil Prantsusmaal, eile olid aga selle esitajaiks Taniel Kirikal (Jeesus), Marius Peterson (Pilatus), Jaanika Kuusik, Mikk Dede, Anto Õnnis ja Tõnis Kaumann (evangelistid), Ene Salumäe (orel), Mari Poll (viiul), Riivo Kallasmaa (oboe), Peeter Sarapuu (fagott), Johannes Sarapuu (tšello), Vox Clamantis ja Jaan-Eik Tulve.

Pühapäeval esines Rakvere gümnaasiumis kontserdiga "Arvo Pärt 80" ka Virumaa Kammerorkester, kus kavas olid Pärdi "Festina lente" ja "Cantus Benjamin Britteni mälestuseks". Juhatas Toivo Peäske.

Tänu väärt oli ka meenutav ja üllatav Arvo Pärdi teemaõhtu ETV2-s.

Eilne "Pärdi päev" tuli taas Jaani kirikusse Tallinnas, mil Risto Joosti käe all kõlasid "Te Deum", "Silouan's Song", "Magnificat" ja "Berliini missa". Kell 19 algaval kontserdil esinevad Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester, mille peadirigendina tegutsebki Risto Joost.

Täna, 8. septembril jõuavad "Pärdi päevad" teistkordselt maestro lapsepõlvelinna Rakverre, kus toimub juubelisarja esimene tantsuetendus "Arvo Pärt. Ikoonid". Selles on vaid kolm tegelast: särav muusikaakadeemia tudeng Auli Lonks klaveri taga ning tantsijad Endro Roosimäe ja Dmitri Harchenko, viimane on ka etenduse koreograaf ja lavastaja. Siin on muusikaks Pärdi kõik klaveriteosed, milliseid kõlab elavas ettekandes kokku kaheksa pala. 10. septembril tehakse sama tantsuetendus Paide kultuurikeskuses.

Saksamaal Stuttgarti teatrimajas annab külaliskontserdi Baseli Kammerorkester, ja nimekas viiuldaja Daniel Hope mängib seal Pärdi pala "Darf ich...", juhatab Giovanni Antonini.

Kolmapäeval, 9. septembril dirigeerib Nargenfestivali "Pärdi päevadel" meie helilooja loomingu tutvustajana teenekas ning esimese Pärdi-raamatu autor Paul Hillier. Kontsert Tallinna Jaani kirikus, esinevad Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester, kaastegev orelil Ene Salumäe, solistid Else Torp Taanist, Iris Oja, Endrik Üksvärav, Tõnis Kaumann ja William Gaunt Inglismaalt. Selles kavas kõlavad "Miserere", "Festina lente" ja "Saara oli 90-aastane".

Sel päeval esitab 8-liikmeline saksa tšellogrupp Ensemble Amicelli Austrias Regau Püha Vituse kirikus oma kavas Pärdi teose "L'abbé Agathon", sopranisolistiks Ursula Wincor.

Neljapäeval, 10. septembril sünnib tantsuetendus "Arvo Pärt. Ikoonid" Paides. Tallinnas Noblessneri valukojas toimub vestlusõhtu Pärdi muusikat väga palju avaldanud plaadifirma ECM kunstilise juhi Manfred Eicheriga, kes tutvustab juubeli puhuks välja antud 2 CD-st koosnevat kogumikku "Musica Selecta". Näidatakse filmi "Helid ja vaikus" (Saksamaa, 2009).

Arvo Pärdi juubelipäev 11. september on kontsertide poolest külluslik. Paljudest veel mujalgi toimuvatest on meil silmapiiril vähemalt tosin kontserti Eestis, Hollandis, USAs, Prantsusmaal, Islandil ja Belgias. Kaalukad muusikaõhtud toimuvad Tallinnas, Paides ja Rakveres.

Juubelipäeval Hollandis Amsterdami Muziekbebouw's juhatab meile hästituntud Daniel Reuss, esinevad Cappella Amsterdam ja Amsterdam Sinfonietta koos solistidega: "Cantus ..." ning osi teosest "Kanon pokajanen". Hollandist veel: Lochemi Suures kirikus mängib Ruysdael Kwartet teoseid "Fratres“ ja „Summa". Oosterlandi Michaeli kirikus esineb ansambel Dieci Cantati koos instrumentaalansambliga, juhatab Jan van Zelm, kavas viis Pärdi teost. Bergen aan Zees on viiuldaja Ursula Schochi ja pianist Marcel Wormsi kavas kuus Pärdi teost. Hengelo Kristalkerkis esitavad kava "A tribute to Arvo Pärt" Parnassus Ensemble ja Consensus Vocalis, juhatab Klaas Stok: "Salve Regina", "Tribute to Caesar", "Berliner Messe" ja "Summa".

Reedesel juubelipäeval kõlab Islandil Reikjavíki Langholtskirkjas "Fratres" viies erinevas koosseisus. Brüsselis Protestant Chapel'is laulab ansambel Aquarius, juhatab Michael De Smet, ettekandel on kaheksa Pärdi vokaalteost, spetsiaalne sünnipäevakava kannab pealkirja "Magnificent Magnificat". New Yorki Metropolitan Museum'is kõlab „Fratres“ New Juilliard Ensemble'ilt ja juhatab Joel Sachs. Prantsuse baski regioonis Biarritzi festivalil mängib "Fratrest" duo Viktoria Mullova (viiul) ja Katia Labèque (klaver). Meilgi hästi tuntud viiuldaja esitab Pärti lähemal ajal kokku üheksal kontserdil, sh Lõuna-Ameerikas ja enne veel ka Paavo Järvi käe all Pariisis. Ja 11. septembril Eestis.

Rakvere Kolmainu kirikus laulab Arvo Pärdi suurteose "Kanon pokajanen" Eesti Filharmoonia Kammerkoor, juhatab peadirigent Kaspars Putniņš.

Paide Püha Risti kirikus mängib samal kellaajal, kell 18 Tallinna Kammerorkester, solistideks viiulitel Harry Traksmann ja Robert Traksmann, esimene on kontsertmeistrina ka orkestri liider. Kavas on "Fratres", "Cantus..." ja kaksikkontsert "Tabula rasa".

Tallinnas Noblessneri valukojas esitab Poola National Forum of Music Symphony Orchestra Wrocławist kõik neli Arvo Pärdi sümfooniat ning õhtu lõpetuseks meistri ühe värskema orkestrioopuse "Swansong. Littlemore Tractus", dirigent on Tõnu Kaljuste. Alles äsja mängiti Kaljustega seda kava Läänemere festivalil Stockholmis.

Toimetaja: Madis JärvekülgHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: