Suri ajaloo- ja teadustoimetaja Kärt Jänes-Kapp ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kärt Jänes-Kapp
Kärt Jänes-Kapp Autor/allikas: Koolibri

Lahkunud on Koolibri hinnatud toimetaja, rõõmsameelne kolleeg, suurepärane sõber ja armas inimene Kärt Jänes-Kapp, teatavad kadunukese kolleegid kirjastusest.

IN MEMORIAM
KÄRT JÄNES-KAPP
09.01.1960 – 10.09.2015

Lahkunud on Koolibri hinnatud toimetaja, rõõmsameelne kolleeg, suurepärane sõber ja armas inimene Kärt Jänes-Kapp.

Kärt tuli 2001. aastal kirjastusse Koolibri ajaloo toimetajaks. Saatuse tahtel pidi ta aga aastate jooksul toimetama peaaegu kõike muud kui ajalooõpikuid, kuigi tema viimased tööalased pingutused olid jällegi seotud ajalooga. Lähipäevil ilmub esimene köide "Maailma ajaloost", esimesest Eesti autorite maailmaajaloo terviklikust käsitlusest, millega Kärt oli eriti tihedalt seotud kolm viimast aastat. Ülejäänud köidete trükivalmiks seadmine jääb juba teiste inimeste ülesandeks, kellel on lihtne toimetada Kärdi kindla käega loodud struktuuri alusel.

Kärdi peamiseks tööülesandeks oli hoopis inimese- ja ühiskonnaõpetuse õppekirjanduse toimetamine. Et inimeseõpetuse näol oli tegu uue ainega, oli Kärdil toimetajana suur roll selle aine tutvustamisel ja populariseerimisel. Kärt oli selles mõttes oma isa Harri Jänese töö jätkaja, valutades südant laste tervisekäitumise pärast ja tutvustades tervislikke eluviise inimeseõpetuse õpikutes. Ta oli oma töös väga põhjalik, tunnetas hästi õppeteksti eakohasust ning oskas esitada autoritele huvitavaid sisulisi küsimusi, mis suunas neid edasi mõtlema ja probleemseid kohti põhjalikumalt avama. Kärt andis seeläbi autoritega võrdse panuse õppekirjanduse täiustamisse.

Õppekirjanduse kõrval toimetas Kärt ka muid raamatuid, millest armsaim oli tema jaoks Pettsoni-sari. Koos tõlkijaga lihvisid nad iga raamatut lõpmatuseni, et anda edasi selle toreda veidrikust vanamehe ja üsna iseteadva kassi ühtaegu toimekat ja mõnusalt laiska kooselu. Kärdis oli naljakal kombel nii Pettsoni, kes oma tegusast loomusest hoolimata armastas lubada endale päevi, mil midagi tegema ei pidanud, kui ka Findust, kes ootamatul hetkel mõne toreda vimka viskas.

Kärt oli neid inimesi, keda kõik armastasid. Ta ei tusatsenud kunagi, kuigi töö ja elu andis ka selleks põhjusi. Kärt otsis alati kompromisse, lahendades konflikte pigem huumorivõtmes, kuid kindlameelselt, kedagi kunagi solvamata. Ta oli ääretult hooliv ja tähelepanelik oma pereliikmete, kolleegide ja sõprade suhtes, soe päike, kes pani kirjastuse õhkkonna särama. Tema lahkumine jätab tühja koha professionaalsete õppekirjanduse toimetajate ridadesse, kuid eeskätt kolleegide südametesse.

Kirjastus Koolibri

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: