Tallinnas kirjandusfestivali külastanud Ljudmilla Ulitskaja arutles Venemaa tuleviku ja põgenikekriisi üle ({{commentsTotal}})

Foto: Martin Dremljuga/ERR

Kirjandusfestivali HeadRead erikülalisena külastas Tallinna tänapäeva üks tuntumaid vene kirjanikke Ljudmilla Ulitskaja, kes kohtus eesti lugejatega Kirjanike majas toimunud vestlusõhtul. Ulitskaja pälvis 2001. aastal esimese naisena maineka Vene Bookeri auhinna, eesti keeles on ilmunud viis tema romaani.

Eesti keeles on ilmunud lisaks Bookeri auhinnaga pärjatud "Kukotski juhtumile" ka romaanid "Lõbus matus", "Medeia ja tema lapsed", "Imaago" ja "Daniel Stein, tõlkija", vahendas "Aktuaalne kaamera".

Viimastel aastatel peamiselt Saksamaal ja Itaalias töötava Ulitskaja sõnul keskendub ta oma teostes pigem inimesele ja tema sisemaailmale kui suurtele poliitilistele sündmustele.

Rääkides praegu maailma raputavaist konfliktidest on Ulitskaja sõnul kahetsusväärne Venemaa jätkuv eemaldumine Euroopast.

"Venemaa valik on minu meelest enesetapjalik. Pilk itta ja Hiina poole ei too Venemaale midagi peale suurte hädade. Aga poliitika hea omadus on see, et ta võib muutuda," rääkis ta.

Paraku ei näe Ulitskaja hetkel kedagi, kes suudaks valitsevat poliitikat järsult muuta, samuti tundub talle üsna lootusetu leida lahendus Euroopat vallanud põgenike probleemile.

"Euroopa on viimaste sajandite jooksul, eriti viimase 50 aasta jooksul püüdnud maailmaga suhtlemiseks töötada välja häid ja humaanseid põhimõtteid, mis ei sobitu aga kokku hetkel toimuva tsivilisatsioonide konfliktiga. Suuremeelsus on loomulikult ilus, keegi ei vaidle, aga kui abivajajaid on rohkem kui andjaid, siis üsna varsti pole alles kumbagi, sest kõik mida Euroopa pakub, pistetakse nahka koos Euroopaga," selgitas ta.

Oktoobris ilmuv romaan "Jakovi trepp", mille lugu haarab ühe perekonna 6 põlvkonda, jääb Ljudmila Ulitskaja sõnul tema viimaseks.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: