ERR Moskvas: Eesti galeriid saatis kaasaegse kunsti messil edu ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Moskvas toimus teine rahvusvaheline kaasaegse kunsti mess Cosmoscow. Eestist oli juba teist aastat järjest kohal äsja viiendat sünnipäeva tähistanud galerii Temnikova ja Kasela.

Temnikova ja Kasela väljapanek Moskvasse kogunenud Venemaa ja muu maailma kaasaegse kunsti vahendajate ladviku hulgas oli muljetavaldavalt suur. Ning müük läks edukalt. Pilku tõmbasid eestlaste Kaido Ole, Kris Lemsalu ja Krista Mölderi tööd, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kuid galerii tutvustas ka Läti ja Soome kunstnikke. Seega - Temnikova ja Kasela haare on muutunud selgelt rahvusvaheliseks, ent mitte liiga ulatuslikuks.

"Ei no ma ei taha võtta väga laialt. Näiteks ma ei tahtnud võtta endale konjunktuurselt Hiina kunstnikku või Ameerika kunstnikku, mis oleks võib-olla hea käik strateegiliselt. Mulle tundub, et see on ebaaus. Ma võtan ikka Lätist ja Soomest, regioonist, mida ma tunnen, tunnetan ja mul on vastutus ka mingis mõttes selle ees," selgitas galerii kaasomanik Olga Temnikova.

Kaasaegse kunsti ülevaatest Moskva esinduslikus saalis "Gostinnõi Dvor" jäid silma mitmete põletavate praeguse aja küsimuste kajastused. Näiteks olid mitmel lõuendil islami, põgenike ja terrorismi teemad. Ning ka Venemaa enda praeguste reaalsuste teravad peegeldused.

Kunstiteadlased arutlesid samas selle üle, kui tõhus on väga otseselt provokatiivne poliitiline kunst.

"Poliitilisest võib rääkida ka nii, et jutt ei käigi otseselt poliitilistest asjadest. Mulle tundub, et sageli on see isegi tõhusam lähenemine. Seepärast võivad mittepoliitilised Eesti kunstnikud olla poliitikast kõneldes isegi sügavamad analüütikud, kui eredad, skandaalsed, poliitilised Vene kunstnikud," rääkis kunstiteadlane Viktor Miziano.

Cosmoscow' korraldajate sõnul näitas mess, et vaatamata Venemaa majandusprobleemidele on siinne kunstiturg siiski elujõus.

"Huvi kunsti vastu on alati, isegi vaatamata teatud rasketele majandusaegadele või meeleoludele. See teeb meile heameelt, sest kunst on ikkagi igavene väärtus," märkis Cosmoscow asutaja ja direktor Margarita Puškina.

Temnikova ja Kasela jätkavad Moskva järel maailma kunstituru peavoolus: sel aastal seisavad ees veel messid Pariisis, Viinis ja Miamis.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: