Margit Kilumets: ma ei tee saadet Sirbi toimetusele - ma teen saadet inimestele ({{commentsTotal}})

Foto: Ülo Josing / ERR

"Ringvaate" stuudios oli Margit Kilumets, kes alustab 15. septembril uuenenud OP!'i saatejuhina - ta ütleb, et ta ei hakanud kultuurihuviliseks selle saate tarvis, vaid ta on seda koguaeg olnud, nüüd lihtsalt selle saate abil näitab seda kultuurihuvi televaatajatele.

OP-i värske saatejuht Margit Kilumets leiab, et Eesti kultuurielus toimub iga nädal niiivõrd palju ägedaid asju. "Selle võid kindel olla, et poole tunni sisse need kõik asjad niikuinii ära ei mahu." Enda kultuuriarmastust peab ta küll suureks, kuid ei võta kogu tähelepanu endale. "Mul on palju kultuuriarmastajatest sõpru, kellelt ma saan soovitusi - lisaks on mul ka väga hea toimetus, kes mind aitab."

"OP-i uks ei ole millelegi suletud." ütleb Kilumets kindlameelselt - kuigi näiteks "Kirjandusministeerium" jääb alles, siis sellele vaatamata ei puudu OP-ist kindlasti ka kirjandusteemad. "Me hakkame lisaks andma ka selliseid väikseid toredaid kultuurisoovitusi," paotab ta veidi ust ka uute rubriikide koha pealt.

Kultuurisoovituste teemal peab ta alguses kohe mainima enda armastust teatri vastu. "Teatriga on see lugu, et hooaeg algab alles tõsiselt sel nädalal - ma olen suur teatrisõber ja ma soovitaksin väga ka teatrisse minna." Suuremalt keskendub ta aga ikkagi muusikale - esmalt toob ta välja Propelleri. "Ma sattusin suvel Propelleri kontserdile ja mõtlesin - taadid, no see ei saa olla enam tore. Dinosaurused - kas nad tõesti suudavad veel laulda nii nagu nad laulavad."

Sellele vaatamata pidi ta aga üllatuma ning sai väga hea elamuse osaliseks. "Ja nagu tellimise peale ilmus suve lõpus ka raamat "Karuks istus vangitornis" ja täpselt aastasse 1980 - kes huvitub Propellerist ja sellest, mis seal aset leidsid, siis muusika kõrvale kulub ära ka väike annus kirjandust."

Teise soovitusena tõi ta välja Chalice-i kontserdi. "Ärge minge tavapärastesse kontserdipaikadesse," rõhutab Kilumets, sest talle jättis näiteks väga sügava mulje Katariina kirikus Chalice-i autoriõhtu. "See oli Chalice-i kontert koos vahetekstidega ning ma olin selle õhtu lõpuks väga suur Chalice-i fänn." Ta leiab, et inimestel ei tasuks liialt peljata uusi muusikategijaid - kuigi see ei ole ehk enam temavanuste generatsiooni muusika, siis see oli äge, sest inimene suhtles rahvaga, rääkis ja tegi kontserdist sellise vaimuka etenduse. "Ilma et keegi oleks talle mingit scripti kirjutanud," toob ta lõpetuseks välja.

Kuigi kultuurisündmusi on väga palju, siis Margit Kilumets leiab, et see ei ole eriline probleem. "Me ikka korraldama sellise ajurünnaku ning vaidleme need asjad sirgeks toimetuse sees." Sealjuures leiab ta, et magusamat nädalat OP-i alustamiseks olla ei saaks - järjest tulevad Adolf Šapiro lavastuse esietendus "Tagasitulek isa juurde" Tallinna Linnateatris, Veiko Õunpuu uue filmi "Roukli" esilinastus ning kunstnik Kiwa avab enda retrospektiivnäituse.

Arutledes värske OP-i sihtgrupi üle, leiab Kilumets, et kindlasti ei ole OP see koht, kus kunstiiinimene teeb intervjuud kunstiinimesele. "Ma ei tee saadet Sirbi toimetusele - ma teen saadet inimestele." Ta loodab väga, et OP leiab oma vaataja, kes tahab teada, mis on sellel nädalal Eesti kultuuris ägedat ning et nemad toimetusega suudavad näidata inimestele, kui lähedal on hea võimalus oma elu veidi paremaks muuta.

Lõpetuseks toob ta ka välja nende saate uue slogani - OP peab olema!

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: