Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Noortekoor Vox Populi laulab Ameerika Ühendriikides Veljo Tormist

Noorte Segakoor Vox Populi
Noorte Segakoor Vox Populi Autor/allikas: Pressifoto

Tallinnas tegutsev noorte segakoor Vox Populi esineb Janne Fridolini dirigeerimisel viie kontsert-etendusega Veljo Tormise muusikast tema juubeli puhul Ameerika Ühendriikides.

Veljo Tormise 85. sünnipäevaks valmistas noortekoor Vox Populi Janne Fridolini muusikalisel juhtimisel ette uue kava, kontsert-etenduse „Meditatsioonid Tormisega“, mille lavastuse tegid Anne Türnpu ja Eva Klemets.

Kontsert-etendus põhineb Veljo Tormise varasema perioodi loomingu kahel ulatuslikul teosel, segakooritsüklitel „Looduspildid“ (1964-1969) ning „Etüüdid helilaadides“ (1970). Vox Populi on varem välja toonud sh ka populaarseks saanud Tormise muusikaga kontsert-lavastused „Pariisi linnas Londonis” ja „Ingerimaa õhtud”.

„Looduspildid“ koosnevad neljast koorisarjast: „Kevadkillud“ (6 osa, Jaan Kaplinski tekst), „Suvemotiivid“ (3 osa, Aleksander Suuman), „Sügismaastikud“ (7 osa, tol 1964. aastal 18-aastase Viivi Luige sõnadel) ja „Talvemustrid“ (4 osa, Andres Ehin). Looduspiltidest koosneb ka 7-osaline „Etüüdid helilaadides“ rahvaluule sõnadel.

„Looduspiltide“ ja „Etüüdide helilaadides“ üksikuid osi või sarju laulavad siiani menukalt meie koorid ning need on olnud nende paljudel rahvusvahelistel konkurssidel saavutatud preemiate kavades.

Tegijad ütlevad etenduse „Meditatsioonid Tormisega“ („Meditations with Tormis“) kohta ise: „See on lugu või siis essee või valem sõna, heli ja maailma tühjusest. Ja kui seda suhet tahta kuidagi kirjeldada, siis on see vastastikune tunne, on armastus. Nõnda siis on lavastus üks lihtne armastuslugu, mis hoiab koos maailma, hoiab koos Eestimaad, hoiab iga inimest, maastikku – nii vist on ka Veljo seda tundnud, arvame meie, kes me niimoodi tunneme. Meie lavastuses saavad sel korral kokku Veljo Tormise muusika, mantrate tundja ja loitsude lausuja Liina Jaska lausumised ning imelised panoraamfotod loodusfotograaf Rein Arjukeselt. Ja seda puudutust tahaksime nüüd jagada ka väliseestlastele”.

„Meditatsioonid Tormisega“ on ka üks osa Janne Fridolini doktoritööst Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, mida juhendavad Tõnu Kaljuste ja Anne Türnpu.os.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: