"Ühes majas" jõudis Rahvusraamatukokku ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Sirje Eelma ühisnäitusel Rait Präätsaga
Sirje Eelma ühisnäitusel Rait Präätsaga "Ühes Majas XV: reaalne virtuaalne" Autor/allikas: EKL

Eesti Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis saab näha näitust "Ühes Majas XV: reaalne virtuaalne" mille autorid on klaasikunstnik Rait Prääts ning graafik Sirje Eelma.

Sirje Eelma ja Rait Prääts on kunstnikest abielupaar, kes elavad tõepoolest ühes majas. See ei tähenda kaugeltki mitte ühist loomingut, ent teineteise kunstnikuelu asub paratamatult lähivaates. Vaatamata erinevale meediale, graafikale ja klaasikunstile, on kunstnike loomingus olulisi ühisjooni. Mõlemad valdavad perfektselt oma valdkonna tehnilisi finesse, on avatud suhtumisega tänapäeva kunstinähtustesse ja seetõttu loomingus erakordselt vabad.

Eraldi, ent kindlasti teineteise vaimsel toel on kummalgi ka pikk isikunäituste ja rahvusvaheliste erialanäituste loetelu ning olulisi saavutusi.

Rahvusraamatukoguga seoses ei saa jätta mainimata, et hoonet kaunistavad mitmed Präätsi taiesed, sealhulgas kõigile tuntud fassaadi roosaken (1991).

Kõik kunstnikepaari ühisnäitused alates aastast 1999 (Tallinnas, Tartus, Pärnus, Helsingis, Kuressaares, Viljandis) on jäänud nimetuse „Ühes Majas” alla peale mugavuse ka põhjusel, et oma kodu ateljeedes on kunstiteosed sündinud.

Kollektsioon on alati uus ja tööde valikul väga oluline konkreetne galeriiruum.

See näitus Rahvusraamatukogus on saanud teoks 2013. aastal samas toimunud konkurss-näituse „Kunstnikult raamatukogule“ tulemusel. Nimelt pälvis Rait Prääts tookord III preemia, milleks oligi näitusevõimalus selle väärika hoone peanäitusesaalis. Kunstnik arendab edasi toona esitatud arvutiteemat: „Seekord uurin reaalse ja virtuaalse maailma erinevusi ja kokkupuutepunkte. Pingelise ja huvitava töö tulemusena julgen väita, et need kaks maailma ei erinegi teineteisest nii palju, kui algselt eeldasin. Probleemid reaalses ja virtuaalses maailmas on küllaltki sarnased. Kuigi virtuaalmaailmas on võimalused moonduda, end kaunistada ja parandada, muuta identiteeti, siis probleemid ikkagi jäävad ja käidud tee on jälgi täis. Aju maht ei suurene ja kiusatuste arv ei vähene.“

Kuna Präätsi skulpturaalne installeering jättis seinad vabaks, sai Eelma võimaluse eksponeerida ka oma loomingut ja näitusest sai taas ühisnäitus.

Sirje Eelma: „Peamine soov seda esitust koostades on näitusesaali paekiviseinalt mitte välja paista. Jälgin olemasolevat koloriiti, õhus olevaid teemasid ja püüan lisada mõne mängulise nüansi. Need on etüüdid, võib-olla graafilised arhitektoonid.“

Vaid paar nädalat tagasi lõppes „Ühes Majas” XIV Kuressaare Raegaleriis. Seda külastanud võivad aga julgelt tulla nüüd Rahvusraamatukogu näitusele, sest see on täiesti teine näitus. Pea kõik tööd on maailma esiettekanded.

Näitust saab näha 30. septembrini.

Toimetaja: Mari Kartau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: