Jonas Tarm Plekktrummis: kultuuride segamine on tasakaalu küsimus ({{commentsTotal}})

Jonas Tarm ja Joonas Hellerma
Jonas Tarm ja Joonas Hellerma Autor/allikas: Ülo Josing / ERR

Laupäeval, 19. septembril tuleb Mustpeade majas esiettekandele ameerika-eesti helilooja Jonas Tarmi teos "Pagulane merel". Helilooja seletas oma ajendeid nii ajakohase teose loomiseks "Plekktrummi" hooaja avasaates.

Tarmi sõnul koonduvad teosesse nii ajalooline kui praegune pilt pagulastest. "Sellised teemad on mind viimasel ajal huvitanud, kus üks ja sama teema kordub nii ajaloos kui tänapäevas," seletas Tarm inspiratsiooni nii ajakohase pealkirjaga teoseks.

Jonas Tarmi vanaisa oli samuti pagulane, kes rändas omal ajal Eestist Ameerika Ühendriikidesse. "Mitte ainult minu vanaisa, vaid paljud eestlased on olnud pagulased merel," rääkis Tarm, kelle vanaisa oli ühel neist kahest laevast, millest üks läks põhja, aga teine koos Tarmi vanaisa ja teiste eestlastega jõudis siiski Ameerikasse.

Tarm seletas, et "Pagulane merel" on justkui üks pilt, pildi kirjeldus. "Ma üritan oma arvamust oma kunstiteostest eraldada," põhjendas ta. "See on loomulikult väga raske, aga ma üritan oma muusikat kirjutada nii objektiivselt kui võimalik. Minu arvamust selles teoses üldse ei ole."

Tarm rääkis, et New England Conservatory of Music, kus ta õpib, on väga rahvusvaheline kool ning tal on sõpru Süüriast ja Põhja-Aafrikast, Iraanist ja mujalt sellest regioonist ning pagulaste teemast räägivad koolikaaslased kindlasti rohkem kui tavalised ameeriklased. "Ma tunnen neid inimesi, kes tulevad nendest ühiskondadest, kus see probleem on tekkinud," ütles ta. "Ma näen sarnast värki ka muusikas. Kõige suurem debatt, tundub nii Eestis kui mujal, on kultuuride segamine. Et on halb idee tuua Eestisse inimesi, kes ei tunne Eesti kultuuri ja ka meie ei tunne väga hästi nende kultuuri."

Tarm tõmbas siin paralleeli klassikalise muusikaga, kus konservatoorium ise sõnas ütleb, et tuleb säilitada traditsiooni. "Aga samal ajal me otsime, et kuidas seda traditsiooni arendada ning et kultuuri arendada peab väga palju väljapoole vaatama. Kultuuride segamine on tasakaalu küsimus," tõdes helilooja.

Esinemise maagia

Tarm lõpetab oma bakalaureuseõpingud mais ning soovib õppida magistrantuuris edasi dirigendiks. "Mulle meeldiks mõelda, et ma jään terveks eluks õpilaseks ja terveks eluks professionaaliks," ütles Tarm, kelle tegelik põhjus dirigendi ambitsiooni taga on esinemissoov. "Esinemine on väga maagiline asi ja mu viimane tõsine kontsert oli umbes kaks aastat tagasi ja ma tunnen sellest puudust."

"Ma tean, et mõned muusikud jumaldavad heliloojaid, aga mulle üldse ei meeldi see, sest mina jumaldan muusikuid," rääkis noor helilooja, kes üritab ka koolis püüab alati olla muusikute ümbruskonnas, sest õpib nendelt kõige rohkem. "Ma lihtsalt tahan selles maailmas olla. Kirjutamine ei ole reaalaeg - ma võin kaks aastat ühte partituuri kirjutada ja se ekestab vaid kümme minutit," seletas Tarm, kes on ka ise interpreet mängides viiulit.

Toimetaja: Mari KartauHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: