Moskvas esilinastus uus Vene mängufilm „Ilusa epohhi lõpp" ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Filmi tegevus toimub Nõukogude Eestis, kus on lõppemas Hruštšovi ajastu „sula" ehk Nõukogude aja nii-öelda „ilus aeg." Film valmis Vene kirjaniku Sergei Dovlatovi novellide põhjal, kes elas 70ndate aastate algul Tallinnas ja töötas „Sovetskaja Estonija" toimetuses.

Filmi „Ilusa epohhi lõpp" režissöör Stanislav Govoruhhin on ka Eestis tuntud. Paljud mäletavad tema oma kunagist teleseriaal „Kohtumispaika ei tohi muuta" Vladimir Võssotskiga peaosas. Vene kirjaniku Sergei Dovlatovi novellide kogu „Kompromiss" - mis räägib Nõukogude Eestis lühidalt ajakirjaniku leiba maitsnud Vene kirjanikust - haaras režissööri seepärast, et seal kajastus ka tema oma kunagine elu. Ka tema alustas ajakirjanikuna ja pidi tõega pidevalt kompromisse tegema. Kuid siiski - kuidas saab seda ajastut, nagu filmi pealkiri ütleb, ilusaks epohhiks nimetada?

Filmi režissöör Stanislav Govoruhhin ütleb, et nii ei arva tema, vaid Brodski. "Tal on luuletus, Jossif Brodskil - „Ilusa epohhi lõpp" - kuid ka ma ise arvan, et see oli, kui rääkida kunstidest - kirjandusest, kinost, teatrist - omamoodi kultuuri renessanss ning seda kõigis Nõukogude vabariikides, mitte ainult Moskvas."

Mustvalges filmis, omamoodi film noiris, on Nõukogude Eesti reaalsus taastatud väga detailirikkalt. Kohati läbi musta huumori - eriti lõik, kus ajakirjanikud sõidavad kohtuma kuulsa lüpsja Peipsiga, et tema nimel kompartei peasekretär Leonid Brezhnevile kiri kirjutada. Huvitav on vaadata ka, kuidas vene näitlejad eestlasi mängivad.

Peaosatäitja Ivan Kolesnikov ütleb, et filmi teha oli lõbus. "Elasime Tallinnas umbes poolteist kuud, kogu grupp ühes hotellis. Võtted toimusid iga päev, vabu päevi oli vähe, kuid see oli tõesti lõbus ja filmi tegemine käis omamoodi pereviisiliselt."

Sellesse filmiperre kuulus ka rida Eesti näitlejad eesotsas Lembit Ulfsaki ja Tõnu Kargiga. „Ilusa epohhi lõpu" esilinastus Tallinnas on oktoobris.

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: