Maria Avdjuško: Mati Unt vajab oma filmi ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Neljapäeval esilinastub ametlikult Maria Avdjuško film "Unditund", mis sisaldab lisaks intervjuudele ka seninägemata kaadreid 2005. aastal surnud lavastajast ja kirjanikust Mati Undist.

Üle kümne aasta lavastaja lemmiknäitlejaks olnud Maria Avdjuško peab küll ennastki Mati Undi sõbraks, kuid filmi end ei pannud. "Väga raske on teha endaga intervjuud," märkis ta "Ringvaates".

"Ta oli väga palju aastaid mulle vaimses mõttes nagu isa," rääkis Avdjuško.

"Minu meelest miks mitte teha, ta on kindlasti see isik meie kultuuriloos, kes vajab oma filmi," ütles filmi autor. "Äkki keegi vaatab seda filmi ja hakkab ennast samamoodi vaimselt üles töötama," meenutas Avdjuško Ingo Normeti sõnu.

Projekt jõudis tema juurde ringiga, sest algselt polnud Avdjuško osalus filmis režissööri rollis üldse plaanis. "Ma ikkagi mõtlesin, et ma pean selle ära tegema. Aeg teeb oma töö ja inimeste mälu ja mälestused tuhmuvad," tõdes ta. Dokumentaalfilmi maailmas tegutsemist peab ta mängufilmidest hoopis keerulisemaks.

"Mul oli küll tunne, et Undi vaim nagu aitas mind, väga palju kummalisi ja huvitavaid lugusid juhtus selle filmi tegemise jooksul," rääkis Avdjuško. Näiteks selgus, et ühel lavakunstikooli vilistlasel on olemas Undi salvestatud videokassetid koos kaameraga.

Arhiivides tuhlamist ja lavastaja sõpradega kohtumist pidas filmi autor väga põnevaks tegevuseks. "Tänu Undile ma sain kohtuda inimestega, keda ma olen eemalt väga imetlenud ja muidu ju pole seda põhjust, et tere Jaan Kaplinski, ma olen siin ja räägime juttu," ütles Avdjuško. Kordagi ei öelnud intervjueeritavad talle ära ning neile meeldis Mati Undist rääkida.

"See on praegusel hetkel ja see, mida mina tegin. Võib-olla viie aasta pärast ma ise teeks teistsuguse filmi," arvas ta.

Toimetaja: Kertu LoideHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: