Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arvustus. Travi$ Scotti x-faktor

Travis Scott
Travis Scott Autor/allikas: FB

Uus plaat

Travi$ Scott
"Rodeo" (Grand Hustle/Epic)
7/10


Travi$ Scott
„Rodeo“ (Grand Hustle/Epic)
7/10

Öö tundub Travi$ Scotti loomingus ja karjääris päris tähtis motiiv olevat. Esiteks, ta sai tuntuks sõna otseses mõttes üleöö. Erinevalt mõnestki artistist, kes on kõigepealt näiteks blogosfääris miksteipidega kuulsust kogunud ja jõudnud sealt mõne plaadifirmani, levis Scotti muusika enne arvestatavat publikut mitmete tähtedeni (T.I., Kanye West), kes päris kähku ka temaga koostööd alustasid. Esmalt figureeris Scott GOOD Music’u kogumikplaadil "Cruel Summer", järgmisel aastal (2013) aga oli seotud Kanye "Yeezus'i" sünniprotsessiga ja ilmavalgust nägi ka tema debüütprojekt "Owl Pharaoh".

"Owl Pharaoh’le" järgnenud "Days Before Rodeo" kõlas esiküllitisele sarnaselt, aga paremini – kollaaž oli paika loksumas ja sellest kõigest oli palju efektsem, arenenum muusika kasvanud. Nüüdne "Rodeo" jätkab sealt, kus "Days" pooleli jäi – loogiline, eks! Kõla, mis Scotti nime taga seisab, on üha konkreetsemaks muutunud – trapilikust algallikast võrsuv saund, millele lisavad kihte ja pöördeid erinevad vokaalefektid, kajad ja atmosfäärilisusele annab resoluutse baasi süngelt kumisev bass. Üheks tugevaimaks küljeks on biidimuutused ja -arengud, mille parimateks näideteks The Weekndiga kahasse tehtud "Pray 4 Love", kus ilusale ja kargele klaverimeloodiale ilmub taas see eelmainitud bass, mille efektsust kontrast veelgi võimendab. Teine pärl on "90210", mis läheb hägusest, tuikuvast olekust üle päiksepaisteliseks.

Külalisrohkus on Travi$ Scotti teoste keskseid elemente kogu aeg olnud, sama lugu on siin. Oma panuse annavad eelmainitud The Weeknd, Three 6 Mafia legend Juicy J, Toro y Moi, Migose Quavo ja muud. Üllataval kombel on koostööpala Kanye Westiga – "Piss On Your Grave" – vahest albumi ebaõnnestunuim pala.

Ülikirev on ka produtsentide nimekiri: muuhulgas on platsis Metro Boomin, Mike Dean, DJ Dahi, Illangelo, Wondagurl ja Zaytoven. Scott, kes on ka ise tuntud produtsendina, on seega albumi tähtsaimate elementidega näiliselt üsna vähe seotud. Tekib küsimus, kes ta õigupoolest on seal kollaboratsioonidemäe all?

Kuigi ta muusika erinevad elemendid võivad meenutada teiste artistide loomingut, siis kõlab tervik siiski küllaltki isikupäraselt, mistõttu näib, et pusletükke võivad teised külla tuua hulganisti, aga nende kokkupanemise taga seisab üks visioon. "Cruel Summer'i" peal on lugu "Sin City", mis on Scotti sooloproduktsioon ja samuti räpib ta sääl. See pala kannab endas elemente, mis kirjeldavad kogu Scotti loomingut – nii loo sõnad ja sõnumid, bassikesksus, hägusus kui erinevate vokaalefektidega mängimine (mis jätab temast mulje kui isikust kesk kõverpeegleid) loob mulje sombusest, pea lõputust ööst täis dekadentsi. Täpselt nagu kõik muu, jääb arusaamatuks virvarriks ka selle keskel seisev mees. Mingil hetkel peaks ta ilmutama, milline isik ta argisemas päiksevalguses on, kuid seni on see valem teda välja kandnud.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: