Arvustus. Petite Noir toob vitaalse uue laine läbi Lõuna-Aafrika filtri ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Petite Noir
Petite Noir Autor/allikas: FB

Uus plaat

Petite Noir
"La Vie Est Belle/ Life Is Beautiful" (Double Six/ Domino)

8/10

 

Inimesed, kes armastavad afrobiiti ja ühtlasi 80ndate depressiivsemat masti sündipoppi kuulata ühel ajal ning värskes, maitsekas, mitte populistlikus vormis - teie soovidele on vastu tuldud. Vastuse nimi on Petite Noir ehk Yannick Ilunga, Cape Townis elav pooleldi kongo, pooleldi angoola verd 25-aastane tüüp, andekas nagu põrguline. Sündis muide Brüsselis.

Oma stiili kutsub ta noirwave'iks. On see next big thing? Raske öelda, esialgu esindab Petite Noir seda küll üksi. Aga selle eest kuidas esindab! Nimedega oli tal algul natuke raske, esiksinglile sai "Petite Noire" natuke valesti kirjutatud, aga mis tost, nii jäigi. Muusikaga tabas seevastu otse naelapea pihta, kuigi esimesest singlist käesoleva debüütalbumini läks kolm päris pikka aastat.

Iseenesest muidugi mitte eriti palju. Kui mingis mõttes androgüünne Petite Noir hakkas uue plaadi singleid välja tulistama, siis oli efekt sama nagu paari aasta eest põranda alt korraks päevavalgele tulnud dead disco punt O Children. Iga biit õiges kohas, Aafrika kultuuri ja pärimuse kümnete sajandite pikkune sügavus, 80ndate paljulubav, kuid nukravõitu analoogmaailma romantika kombineeritud suurepärase ning hingestatud vokaali ning stiilse produktsiooniga. See ei ole unikaalne, aga raudselt suurepärane.

80ndatest pole Petite Noir üle võtnud mitte neoonkumas naiivsevõitu primi-futupopi, vaid midagi tolle kümnendini napilt välja vedanud, ent monumentaalsest Joy Divisionist, midagi innovatiivsest Peter Gabrielist, midagi sõbralikust ja vaimukast Paul Simonist. Õhus on korraga džunglisoojus ja veidi kummaline, kõhe keskkond. Diskost ja postpungist new wave'i ja smoothjazzilike elementide ning maagiliste afrorütmideni välja. Uus laine läbi Lõuna-Aafrika filtri.

Tundub, nagu keriks Petite Noir plaadi algusest tasapisi pinget. Plaadi kulminatsioon ja tänavuse muusika-aasta üks kindlaid tippe saabub albumi keskel. Õhuline ja igatsev "Just Breathe", koos Balojiga esitatud plaadi nimilugu "La Vie Est Belle / Life Is Beautiful" ja silma niiskeks võttev rabav armastuspala "MDR" on erakordselt võimsad.

Kahe kultuuri traditsioonid on ühes digikatlas. Tulemus on üsna ambivalentne – massiivne ja habras, robustne ja peenekoeline. Üks nendest plaatidest, mis jäävad aastast 2015 püsima.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: