Kaspar istub arvuti taga ja vanaema istub teleka ees ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto seeriast
Foto seeriast "Kaspar istub" (alates 2013) Autor/allikas: Alissa Nirgi

Alissa Nirgi on noor fotokunstnik, kes lahkab kahes käimasolevas projektis avaliku ja isikliku vahekorda, kasutades modellidena elukaaslast ja vanaema.

Alissa Nirgi
“Kaspar istub”
25.09–03.10.2015

Alissa Nirgi avaliku ruumi projekti “Kaspar istub” (alates 2013) raames paigaldatakse Tallinna reklaampindadele kuus fotot mõõtmetega 6 x 3 m.

Projektiga paralleelselt ilmub trükis, mille on kujundanud Maria Muuk. Trükist saab soetada 01.–04.10.2015 Tallinna Fotokunstimessilt (Telliskivi Loomelinnaku Roheline saal) või e-posti teel, aadressil alissa.nirgi@artun.ee.

““Kaspar istub” on käimasolev fotoseeria, mis kujutab minu elukaaslast arvutit kasutamas. Ta istub pidevalt arvutis, tundide viisi. Ma jälgin teda läbi oma keskformaatkaamera. Kuna minu vaatlusobjekt on täielikult oma maailma süvenenud, jään ma talle märkamatuks. Valin mitme vaatenurga vahel ja vajutan lõpuks nupule – kaamera teeb valju häält, kuid jään endiselt märkamatuks.

“Kaspar istub” on leppimine olukorraga, mil tehnoloogia mängib igapäevaelus üha suuremat rolli, muutes minule lähedase inimese kättesaamatuks ja jättes mind üksi füüsilise kehaga, mis vaevu reageerib.”

Reklaampindade asukohad:
1. Paldiski maantee ja Madara tänava ristmik
2. Järvevana tee viadukt
3. Peterburi tee ja Kuuli tänava ristmiku eraldusriba
4. Peterburi tee 61
5. Paldiski mnt “Rocca al Mare” keskuse vastas
6. Estonia puiestee, Viru Keskuse kõrval, Tammsaare pargi pool

Graafiline disain: Maria Muuk
Tänud: Terje Nirgi, Laura Toots, Merilin Talumaa
Koostööpartner: Tallinna Fotokuu 2015

******************************

Alissa Nirgi
“Uus maa minu akna taga”
Kuraator Laura Toots
08.09–03.10.2015
EKA Galerii

Olete oodatud vestlusele näituse autori Alissa Nirgiga teisipäeval, 29.09.2015 kell 18:00, EKA Galeriis, Vabaduse väljak 6/8. Vestlust viib läbi kunstnik ja õppejõud Liina Siib. Kunstnikuvestlus on ühtlasi osa pikendatud avamisaegadega galeriiõhtute sündmusest Tallinna Teisipäev.

“Minu vanaema elas Ida-Ukraina sõjatsoonis, Luganski oblastis, kus tal ei olnud enam turvaline. Kuna vanaema on haige ja vajab hoolt, otsustasid minu vanemad tuua ta Eestisse enda juurde elama.

Olen oma vanaema dokumenteerinud ligi aasta aega. Kui algul olin huvitatud muudatustest, mida ta hakkab oma uues toas looma, siis ajapikku minu fookus muutus. Üritasin pildistamise kaudu luua kontakti, sest ma ei räägi ukraina ega vene keelt. Vanaema jälgides sain aru, et ta ei ole oma uues kodus õnnelik ja perekonnaga koos olemine ei kustuta tema igatsust päris kodu järele, kus ta oli elanud terve oma elu. Nägin, kuidas uus keskkond on tema jaoks ebamugav ja võõras ning kuidas ta tunneb end siia mitte kuuluvat. Tema päevad mööduvad televiisori ees, kust ta loodab kuulda uudiseid, et saab lõpuks koju tagasi minna.”

“Uus maa minu akna taga” on fotokunstnik Alissa Nirgi esimene isikunäitus, mis kuulub ühtlasi Tallinna Fotokuu 2015 satelliitprogrammi.

Näituse pealkiri “Uus maa minu akna taga” pärineb Theodor Kallifatidesi samanimelisest raamatust.

Graafiline disain: Maria Muck
Tehniline teostus: Reimo Võsa-Tangsoo, Kaspar Kiinvald

Toimetaja: Mari Kartau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: