Eduard Tubina 110. sünniaastapäeva puhul toimus EMTAs kontsertesitlus ({{commentsTotal}})

Eduard Tubin
Eduard Tubin Autor/allikas: tartu.ee

Eesti muusika- ja teatriakadeemia avas oma uue, 96. hooaja kontsertide sarja pühendusega Eduard Tubinale tema juunis möödunud 110. sünniaastapäeva puhul.

Avakontsert muusikaakadeemia kammersaalis oli ühtlasi ka akadeemia traditsioonilise kontserditsükli "Jubilate" avaõhtuks. Kavas olid Eduard Tubina kammermuusika ettekanded ning seejärel väike uute trükiste esitlus, milliseid tutvustas Eduard Tubina Ühingu tegevdirektor, muusikateadlane ja helilooja Kerri Kotta.

See oli esimene Tubina ühingu üritus ja kokkutulek ilma ühingu esimehe Vardo Rumessenita, kes lahkus meie hulgast läinud augustikuu lõpul. Muusika- ja esitlusõhtu temale mäletusminutit küll ei pühendanud, aga Tubina ühingu algatajast ning väga paljude Eduard Tubinaga seotud ürituste eestvõtjast Vardo Rumessenist oli mõistagi juttu ka sel õhtul mitmel korral.

"Jubilate" avaõhtu kontserdiosa sisustasid meie suurepärased interpreedid, kellest kõik on ka muusikaakadeemia õppejõud – Sigrid Kuulmann ja Marko Martin ning Age Juurikas ja Mihkel Poll.

Ettekandele tulid eesti suure helimeistri teosed, mis olid sündinud ajavahemikul 1937. aastast kuni 1950. aastani. Alustuseks mängisid Sigrid Kuulmann viiulil ja Marko Martin klaveril Eduard Tubina "Ballaadi", mis helilooja loomingu kataloogis kannab tähistust ETW 52 ja on kirjutatud 1939. aastal. Sellele järgnes sama duo ettekandes teos 1937. aastast "Capriccio" nr 1 (ETW 50), mille helilooja redigeeeris 1971. aastal. Mõlemad nimetatud teosed nende pisut enam kui 30-aastaselt autorilt tunduvad juba täiesti küpse meistri sulest tulnutena.

Kammerkava ülejäänud pool kuulus klaverimuusikale. Age Juurikas mängis Tubina üsna vahetult pärast kodumaalt lahkumist, 1945. aastal loodud oopuse "Variatsioonid eesti rahvaviisile" (ETW 41). See on vaid üks paljudest Tubina ääretut koduigatsust kandvatest eesti rahvaviisiainelistest teostest tema loomingus. Üsna oma elu lõpul, 1981. aastal tegi helilooja sellest uue redaktsiooni.

Õhtu viimase suurteosena esitas Mihkel Poll Eduard Tubina klaverisonaadi nr 2 (ETW 44). See suuremat rahvusvahelist tähelepanu äratanud oopus kannab programmilist pealkirja "Virmaliste sonaat", kuna sonaadi teises osas on variatsioonid lapi rahvaviisidele. Meisterlik sonaat on pärit 1950. aastast. On väga hinnatav, et Mihkel Poll on Tubina "Virmaliste sonaati" just sel septembrikuul mänginud ka rahvusvahelise kuulajaskonna ees Itaalias – 12. septembril oma üleni eesti muusika õhtul Rooma Villa Celimontana saalis sealsel kultuuri- ja reisikirjandusfestivalil. Tookordne kava kandis pealkirja "Muusikaline teekond Eestisse – kummardus Arvo Pärdile", ning Tõnu Kõrvitsa, Lepo Sumera, Erkki-Sven Tüüri ning Arvo Pärdi teoste järel lõpetas ta oma sooloõhtu suurejooneliselt Eduard Tubina "Virmaliste sonaadiga".

Kontserdikava muusikaakadeemias polnud küll mahukas, aga jättis oma muusika ja kõrgetasemelise interpretatsiooniga tõeliselt sisuka mulje ning pakkus meile kõigile rahuldust. Muusikud said täissaalilt sooja vastuvõtu osaliseks.

"Jubilate" õhtu jätkus tutvustas Kerri Kotta Tubina "Kogutud teoste" kaht järjekordselt valminud köidet, kus on toimetatud ja avaldatud helilooja mõlema viiulikontserdi partituur ja klaviir. Tutvustati ka Vardo Rumesseni viimaseks jäänud tööd, kogumikku Tubina kirjavahetusest.

Kaks päeva hiljem esitleti Tallinnas Eesti teatri- ja muusikamuuseumis helilooja poja Eino Tubina raamatut "Ballaad. Eduard Tubina lugu", mille on välja andnud kirjastus SE&JS. Ka siin mängisid Tubina muusikat Marko Martin ja Sigrid Kuulmann. Raamat on valminud muuseumi tellimusel. Otse helilooja sünniaastapäeval 18. juunil esitleti uut raamatut juba ka Alatskivi lossis, kus asuvad Tubina Muuseumi väljapanekud.

Toimetaja: Rutt ErnitsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: