Kinodesse jõuab väliseestlaste dokumentaalfilm "Vabaduse mustrid" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
"Vabaduse mustrid" Autor/allikas: Kaader filmist

Neljapäevast, 1. oktoobrist jõuab kinodesse üle Eesti Kanada eestlaste Toomas Mae ja Reet Mae dokumentaalfilm "Vabaduse mustrid".

1944. aastal olid paljud eestlased sunnitud põgenema vene vägede pealetungi eest, kaasas vaid kõige hädapärasemad asjad. Tihti tõuseb eestlaseks olemise küsimus kõige valusamalt esile siis, kui see on ohustatud. Käsitööst võib saada mälu kehastus. Kodust kaugel osutub kangastelgedel lõimitud muster palju rohkemaks kui lihtsalt üks kindakiri. See on nagu salakood, mida vaid sama identiteediga inimesed suudavad lugeda, mõistes läbi selle midagi väga olulist, mis seob inimesi kaugel oleva kodumaaga ja rahvuskaaslastega võõrsil. Selle läbi tekib kogukond, jäädakse püsima.

Dokumentaalfilm “Vabaduse mustrid” vaatleb läbi erinevate elusaatuste rahvuslike mustrite elushoidmist Välis-Eestis ning selle seotust eestlaseks olemisega. Filmi keskmes on erakordsed emad ja vanaemad, kes tõid endaga kaasa rikkaliku pärandi ja säilitasid oma identiteeti, valmistades rahvarõivaid, kudumeid, tikandeid ja tekstiile ning õpetades neid oskusi ka oma lastele.

Režissöör James Tusty, kõigile hästi tuntud linateoste "Laulev revolutsioon" (2006) ja "Üheshingamine" (2013) autor, kommenteerib filmi "Vabaduse mustrid" järgnevaltt: “1944. aastal põgenes 70 000 eestlast oma riigist, kartes surma või vangistust Jossif Stalini režiimi all. Mis nende inimestega juhtus? “Vabaduse mustrid” annab sellele küsimusele mõned vastused. Keskendudes rollile, mida mängisid eesti kultuuri ja pärandi säilitamisel väliseesti naised, kes kandsid edasi ketramis-, kudumis- ja õmblemistraditsioone, näitab film ka põgenike elu peale Eestist lahkumist. Kuigi nad vältisid surma ja/või vangistust GULAGis, sai neile osaks omajagu valu, samas ka kordaminekuid ja rõõme. "Vabaduse mustrid" on hästi jutustatud ja huvitav lugu.”

Filmi režissöörid ja produtsendid on Toomas Mae ja Reet Mae, operaatorid Philip Kim, Jory Lyons ja Toomas Mae.

Treiler filmile:

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: