Eestisse loodetakse toetusega tuua rohkem välismaiseid filmitegijaid ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Alates tulevast aastast on Eestisse oodata rohkem välismaiseid filmivõtteid kui kunagi varem, sest Eesti Filmi Instituudi ja kultuuriministeeriumi loodud toetusfond hakkab toetama väliskapitalil põhinevaid Eestis toodetud filme.

Pilootaastal on toetuste tarbeks nähtud riigieelarvest ette pool miljonit eurot, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tegemist on end juba mujal maailmas õigustanud toetus-meetmega, mille tulemusel saavad tööd kohalikud filmitegijad ja võidab majandus tervikuna. "Kui need filmiprojektid eestisse jõuavad, siis suurem osa sellest toetusest läheb hotellidele, toitlustusettevõtetele, transpordile ja ka tavalistele töölistele, kes aitavad ehitada lokatsioone, kunstnikele ja nii edasi," rääkis Eesti Filmi Instituudi juhataja Edith Sepp.

Meetme rakendumisel saavad välismaised filmitootjad tagasi taotleda kuni 30% Eestis tehtud kulutustest. "Lihtne matemaatika on see, et on miljon ja miljonist anname tagasi 300 000, ehk siis me ei saaks seda 700 000, kui me 300 000 tagasi ei anna," kirjeldas Sepp.

Kultuuriministeeriumi kantsleri Paavo Nõgene sõnul saabub välismaalt Eestisse siin registreeritud pangakontole teatud hulk eurosid, millega hakatakse filmi Eestis tegema ja kulud teostatakse Eesti Vabariigis registreeritud residentidele. "Teatud kulude pealt on võimalik hiljem teatud protsendi osas saada täiendavat toetust peale kõikide kulude tegemist," märkis Nõgene.

Kuna toetusmeede rakendub meil alles tuleval aastal, on mitmed välismaised filmitootjad viimastel aastatel Eestist mööda vaadanud ning eelistanud filmivõtted teha hoopis Lätis, Leedus või Saksamaal.

"Hästi palju projekte tuleb praegu idast, venelastel on kogu aeg nagu pudelikael ja nad ei jõua nii palju toota kui neil raha on. Sellepärast nad tahavad tulla Eestisse. Tegelikult tahaksime vaadata Euroopa poole, teha koostööd prantslastega, sakslastega, islandlastega ja miks mitte ka sõltumatute Ameerika produtsentidega," lootis Sepp.

Tema hinnangul on hetkel toetusmeetme rakendamiseks väga õige aeg, sest tänu "Mandariinide" eduloole on väga paljud välismaised filmitootjad Eesti vastu huvi tundnud. Kui poole miljoni eurone pilootaasta õnnestub, siis võetakse eesmärgiks tõsta toetusmeedet kuni kahe miljoni euroni aastas.

Toimetaja: Kertu LoideHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: