Arvustus. C418 tegi muusika Minecraftile ({{commentsTotal}})

C418
C418 Autor/allikas: Wikipedia

Uus plaat

C418

"Minecraft Volume Alpha" (Ghostly International)

9/10

Robert Musil: "Asukoha küsimuse ülehindamine pärineb hõimuajast, mil toidupaigad tuli mällu söövitada." Inimese aju pärineb küttide ja korilaste ajast, seetõttu ei ole kõige paremini kohandatud kõige tänapäevasega toimetulekuks. Võimetus hakkama saada suurte arvudega, vanema info hindamine väärtuslikumaks kui uue (Semmelweisi refleks) ja mu isiklik lemmik Dunningi-Krugeri efekt (mis seletab miks teie ülemus on lollim kui te ise ja miks ta sellest ise aru ei saa) on ainult mõned 200 kognitiivsest nihkest (cognitive bias), mis olid vajalikud ja tähtsad korilastele ja küttidele, kuid pigem eksitavad tänases päevas. Lühidalt: me oleme 3D printeritega metslased.

Enter Minecraft - üks maailma populaarseimatest mängudest ja selle helide eest vastutav sakslasest C418 varjunime taha peituv Daniel Rosenfeld. Minecraft on 3D legomaailma düstoopia, päike on seal ruut ja pilved kandilised. Georges Braque osanuks seda mängu hinnata!

Mängu taustaks kõlavad helid andis Ameerika plaadifirma Ghostly International ilusas pakendis CD ja vinüüli kujul välja. Lähtekohaks helide mõistmisel võiks olla Brian Eno poolt Microsoftile (muuseas Mac'iga) tehtud 3,25 sekundit kestev Windows 95 käivitumise heli, mis pidi vastama kahtlemata Dunningi-Krugeri efekti all kannatavate Microsofti juhtide välja mõeldud omadussõnadele "optimistlik, sentimantaalne ja emotsionaalne" jne. Eno sai sellega hakkama ja C418 talle antud ülesandega samuti.

See ei ole igav ambient või easy listening, mis peaks ravima unetust, kuid oma igavuse tõttu seda teha ei suuda. BPM-ist (beats per minute) siin samuti rääkida ei maksa, see muusika seisab või liigub üliaeglaselt, need on elektroonilised klimberdused, kinemaatilised väiksed 1-3minutised jupid, võimalused, mis liiguvad tasapisi ainult enda teada suunas.

Kuidas ja miks suudavad need moodsate vahenditega tehtud helid meid emotsionaalselt mõjutada? C418 läheb ääretult veidra nihke kaudu tagasi juurte juurde nagu Richie Havens. Selles muusikas on midagi ürgset ja iidset, kahtlustan, et midagi, mida meie vana aju tõlgendab kurbuse ja melanhooliana. Kütt, kes tuleb läbi vihmase sahiseva metsa, läheb tagasi koju lootuses, et kellelgi läks jaht paremini ja täna saab süüa. Kurbus ja lootus samal ajal.

Kuula plaati. 

 

Ja toimetaja soovitus!! (VV)

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: