Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Välis-Eesti filmiloojad jäädvustasid Eesti põgenike lugusid

Foto: Kaader filmist

Kanada eestlaste Reet Mae ja Toomas Mae dokumentaalfilm "Vabaduse mustrid" on jõudnud ka Eesti kinodesse. Film jutustab loo vapratest eesti naistest, kes kodumaa kaotamise traagika kõrval on põlvest põlve edasi kandnud traditsioonilisi käsitööoskusi.

1944. aastal olid paljud eestlased sunnitud põgenema vene vägede pealetungi eest, jättes maha oma kodu ja isamaa.

Sama tegid ka filmi autorite, õe ja venna Reet ja Toomas Mae vanemad, põgenedes esialgu Rootsi ja sealt edasi Kanadasse. Eesti käsitöötraditsiooni ja rahvusmustreid elus hoides tundsid väliseestlased sidet kaotatud kodumaaga.

„See käsitöö on ikka hingetöö, see on see, mis seob meid ühte oma esivanematega ja kodumaaga,“ kommenteerisid filmi autorid AK-le.

Film püüab kõnetada ka laiemat publikut kui ainult eesti kultuuri tundjaid.

„Me leidsime, et peame ikka Eestist põgenemise lood ja Eesti rahvakultuuri arenemise panema ajaloo sisse, et need, kes ei tunne seda ajalugu, saaksid aru, miks see nii tähtis oli ja nii kurb ja masendav, et kodust ära tuli minna.“

Filmi tehes jäi hulgaliselt väärtuslikku materjali üle ning Toomas Mae loodab, et ka see leiab tulevikus tee publikuni.

„Selles filmis meil on 50 või 100 tundi materjali ja kui me leiame toetust või raha seda edasi teha, siis saaks neid juttusid ka näidata,“ selgitas Toomas Mae. „Seal on meeste lood, mis juhtus sel ajal. Nemad käisid sõdimas.“ Ta loodab, et needki lood saab jäädvustada enne, kui asjaosalised ära kaovad.

Toimetaja: Mari Kartau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: