Dirigent Risto Joost juhatab orkestreid ja koori Soomes ning Saksamaal ({{commentsTotal}})

Risto Joost
Risto Joost Autor/allikas: Kaupo Kikkas

Noorel eesti dirigendil Risto Joostil on tähendusrikkad esinemised ka sellel kuul, seekord Soomes Oulus ning Saksamaa suures muusikakeskuses Leipzigis.

Rahvusvahelisel muusikapäeval 1. oktoobril dirigeeris Risto Joost Soomes Oulu sümfooniaorkestrit (Oulu Sinfonia) orkestri residentsis Madetoja saalis. Õhtu kuulus XI Põhja-Soome nüüdismuusikafestivali „Uuden Musiikin Lokakuu“ (27. IX – 3. X) programmi ühena selle viiest kontserdist. Avaõhtul Oulus kõlas kolme koori ühisettekandes ka Arvo Pärdi „Nunc dimittis“. Risto Joosti kontsert oli oodatuim ja ainus orkestrikava festivalil.

Risto Joost avas oma õhtu Erkki-Sven Tüüri teosega „Cristallisatio“ (1996), mis on loodud kolmele flöödile, kellamängule ja keelpilliorkestrile. Sellele järgnes festivali ühe kunstilise juhi, Oulu helilooja Jouko Tötterströmi oopuse „Scenes of Life and Death“ esiettekanne. Kava ulatuslikuks lõputeoseks oli Kalevi Aho Fagotikontsert, kus soleeris Hollandi Muusikapreemia harukordne laureaat, meie dirigendiga ühevanune Bram van Sambeek.

Uuel nädalal tegutseb Risto Joost juba Saksamaal, Leipzigis, kus käivad proovid Felix Mendelssohn Bartholdy oratooriumi „Elias“ ettekandmiseks mainekas Gewandhausi kontserdisaalis neljapäeval, 8. oktoobril. Oratooriumi esitajaiks on solistid Letizia Scherrer (sopran) Šveitsist, Eesti lauljatar Annely Peebo (metsosopran), Dominik Wortig (tenor) Saksamaalt, Michael Nagy (bariton) Saksamaalt, Kesk-Saksa Ringhäälingu (MDR) Leipzigi Sümfooniaorkester ja MDR-i koor.

Risto Joost on selle hooaja algusest oma uues ametis MDR-i koori kunstilise juhina. Ja ta pole mitte ainult „Eliase“ koormeister, vaid kogu suurettekande dirigent, mis on talle sel postil esimene ja kindlasti austav ülesanne. Võib arvata, et pärast tööd Madalmaade Kammerkoori peadirigendina on Joostil Leipzigis avaramad võimalused, sest käepärast on ka MDR-i sümfooniaorkester, kelle kunstiliseks juhiks on Kristjan Järvi. Risto uus hooaeg kooriga tuleb põnev, kus mitmed kontserdid taas orkestriga, ja uuel aastal on plaanis kaks kava ka Arvo Pärdi muusikast, esimesel neist kõlamas „Kanon pokajanen“.

Risto Joosti 8. oktoobri kontserdi kannavad otse üle kaks Leipzigi raadio programmi – MDR Figaro ja MDR Klassik. Kui suurepäraselt noort eesti dirigenti Leipzigis on vastu võetud, saab vaadata MDR-i koori kodulehelt.

Sel kuul seisab Risto Joost oma uue koori ees veel 16. oktoobril Leipzigi Peetri kirikus, juhatades a cappella kava „Aus Liebe“ („Armastusest“). Tol vaba sissepääsuga hilisõhtusel kontserdil („Nachtgesang“) kõlavad tema käe all Robert Schumanni „Neli laulu topeltkoorile“, Peter Corneliuse kolmest laulust koosnev tsükkel „Liebe“ ning Richard Wagneri ja Gustav Mahleri palad Clytus Gottwaldi seades

Kodumail on Risto Joostil 22. oktoobril Estonia kontserdisaalis Tallinna Kammerorkestri kontsert solistidega „Helisevad pärlid“, 30. oktoobril balleti „Bajadeer“ etendus Rahvusooperis ning 31. oktoobril esiettekandeline kava Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestriga Tõnu Kõrvitsa uuest teosest „Lageda laulud“.

Toimetaja: Kertu LoideHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: