Hobuveskis jõuab lavale NUKU teatri lavastus "Lemuel Pitkini demonteerimine" ({{commentsTotal}})

{{1444060349000 | amCalendar}}
Foto: ERR

NUKU teater tõi Hobuveskis välja uuslavastuse täiskasvanutele "Lemuel Pitkini demonteerimine". Lavastuses kasutatakse visuaalteatri, nukuteatri ning klassikalise sõnateatri vorme.

Mirko Rajase lavastus põhineb Ameerika kirjanik Nathanael Westi 1934. aastal ilmunud satiiriromaanil, mille peategelane on Lemuel Pitkin, kes läheb maailma õnne otsima, kuid satub seal vastakuti nii iseenda kui ühiskonnaga.

"See lavastus keskendubki põhiliselt sellele teemale, et mis juhtub inimesega, kui ta ühel hetkel otsustab ja võtab vastu otsuse oma südametunnistuse häält ignoreerida ja kuhu ta siis välja jõuab," ütleb Rajase. "Lisaks, mis hetkel ta selle südametunnistuse juurde tagasi pöördub." Lisaks arvab lavastaja Mirko Rajase, et huvitav on jälgida just seda teekonda, milliseks tegelane muutub sisemiselt ning tegelikult seekordses lavastuse kontekstis isegi ka väliselt.

Ehkki Eestis on nukulavastused täiskasvanuile pigem harvad sündmused, julgustab lavastaja ka suuri inimesi NUKU teatrisse tulema.

"Nukuteater võimaldab mingite teemadega minna rohkem süvitsi kui klassikaline sõnateater," toob Rajase välja, "ühest küljest on ta küll selline äärmuslik lugu, ent teisest teisest küljest sisekaemuslik, aga ikkagi läbi huumorivõtme." Ta lisab, et lõpuni tõsiseks ei saa minna, sest tegemist on ikkagi mänguga ja teatriga.

Vormilt on lavastus loo jutustamine elutu objektiga - nukuga, millele näitlejad koos vaatajatega loovad tähenduse ja mängureeglid. Näitleja Taavi Tõnissoni sõnul seab lavastus näitlejate ette mitu ülesannet.

"Tuleb päris palju kaevata enda sees, et sellest probleemistikust aru saada," sõnab näitleja Taavi Tõnisson, "ma usun, et inimestena me oleme nii osavad manipuleerijad, et me petame ennast nii hästi ära, et me tihtipeale ei teadvustagi neid protsesse, mis meil siin ajus toimuvad."

Lavastuse 25 rolli esitavad Katri Pekri, Tiina Tõnis, Katariina Tamm, Taavi Tõnisson, Anti Kobin ja Mihkel Tikerpalu. Lavastuse ekspressiivne laad on ka füüsiliselt tõsine väljakutse.

Taavi Tõnisson toob välja, et neid on lavastuses on ainult kuus näitlejat ja stseenid vahelduvad väga kähku. "Olukorrad muutuvad väga kiiresti ja see tunne, et sa saad partnerile toetuda, aidata partnerit või oodata, et tema sind aitab - see on selles loos kuidagi väga tähtis."

Tallinnas Hobuveskis mängitava lavastuse kunstnik on Rosita Raud, helilooja Markus Robam ja koreograaf Maria-Netti Nüganen.

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: