Kanuti Gildi SAAL toob sel nädalal uued lavastused Tartusse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

"Three Left Hours (everybody's piece)" Autor/allikas: Lee Kelomees

Sel nädalal, 8. ja 9. oktoobril sõidab Kanuti Gildi SAAL Tartusse, et näidata Tartu Uues Teatris värskemaid SAALis esietendunud lavastusi koreograafidelt Rene ja Carmel Kösterilt ning Alissa Šnaiderilt.

8. oktoobril on laval eelmisel nädalal Tallinnas esietendunud Alissa Šnaideri lavastus "Three Left Hours (everybody's piece)". Amsterdamis etenduskunste õppinud ja nüüd taas Eestis tegutsev Alissa Šnaider otsib oma uues lavastuses viisi, kuidas väljendada üha valdamavaks muutuvat tendentsi - radikaalselt erinevate olemisvormide, seisukohtade, esteetikate ja energiate üheaegsust. Kõike on korraga liiga palju ja rööprapsimine ning sellega paratamatult kaasnev taju fragmenteerumine on muutunud totaalseks meinstriimiks. Kuidas luua sellises olukorras kunstiteost, mis küll säilitab kaose detsentraliseerituse (maailma politseinikku ei ole enam ammu kuskil näha), kuid puhastab sellest välja omavahel kokkukõlavad elemendid suubumata seejuures ühe esteetika kesksesse eskapismi. Ta toob kokku erinevad kunstnikud ning vormib nende helikunstnike, etendajate, valguskunstnike ja dramaturgide suveräänsetest panustest kokku terviku, mis on suurem, kui osade summa ning just sellepärast on lavastuse žanrimääratluseks "everybody's piece".

"Kolm vasakut tundi" on vaimukate näidetega mammutloeng kultuurilise väljarände võimalikkusest. Üks võimalik meetod pääsemiseks, mis aga inimesi üksteisest kaugemale ei viiks. Julge ja lihtne esitlusvorm jõuab igaüheni, kes otsib südames selgitust meid ümbritsevale kaosele. Otse vaatajate silme all ehitatakse käepäraste vahenditega põgenemistunnel läbi kultuurimüüri vaimsesse vabadusse. Kolme tunni jooksul kaovad saalist mõneks minutiks igasugused pealtvaatajad. Lavastuses osalevad Alissa Šnaider, Kaja Kann, Renzo Van Steenbergen, Oliver Kulpsoo, Mairika Plakso, Taavi Eelmaa ja Laur Kaunissaare. Lavastus kestab kolm tundi ja on mitme vaheajaga.

9. oktoobril saab näha kevadel Tallinnas esietendunud Carmel ja Rene Kösteri hoogsat tantsulavastust "RSKSD". Lavastuse märksõnadeks on personaalsus, dünaamilisus, ausus ja alastus, seda nii koreograafias kui ka ruumis. "RSKSD" käsitleb ego, sotsiaalset keskkonda, teadvust/alateadvust ja vabanemist. Projekti käigus õpitakse tundma iseendid, pöördudes nende raskuste poole, millega igapäevaselt kokku puututakse. Küsimusele, kuidas te ise oma lavastuse pealkirja "RSKSD" hääldate, vastasid Carmel ja Rene: “Raskused, aga läbi hammaste.” Lavastuse lähtepunktiks on kõigi lavastuses osalevate tantsijate poolt kirja pandud vaimsed ja füüsilised raskused ja probleemid, mida hakati koos lahkama eesmärgiga sõeluda välja pseudoprobleemidest tegelikud.

Carmel ja Rene on Twisted Dance Company asutajad, mis grupina on tegutsenud aastast 2007. Nende eelmist Kanuti Gildi SAALis etendunud täispikka lavastust “NOX” saatis suur menu. Rene tegutseb tantsija-koreograaf-muusikuna ja õpib TLÜ koreograafiaosakonnas. Rene soololavastus “Tzion” pälvis 2014 Eesti teatriaasta Kristallkingakese auhinna. Carmel on lõpetanud Trinity Laban Konservatooriumi Londonis, eelnevalt õppis ja töötas ta Stockholmis Bounce Streetdance Company liikme Ambra Succi käe all. Ta on töötanud erinevate projektide raames koreograafi ja tantsijana üle Euroopa. Laval on Kreete Pillenberg, Helina Reinjärv, Janina Sarantšina, Rene Köster ja Carmel Köster.

Kava:
8.10 kell 19:00 Alissa Šnaider "Three Left Hours (everybody's piece)"
9.10 kell 19:00 Carmel Köster ja Rene Köster "RSKSD"

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Kanuti Gildi SAAL

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: