ERR.ee video. Casper Tybjerg: 1920. aastatel sai alguse Rootsi filmikoolkond, kelle teoseid peetakse siiani klassikaks ({{commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi

Kultuuriportaal tegi 1. ja 2. oktoobril otseülekande Tallinna Ülikooli Supernova kinost, kus toimus II rahvusvaheline filmiajaloo konverents "Emerging Screen Sites/Sights: Development of Cinema around the Baltic Sea 1920‒1940". 2. oktoobri hommikupoolikul esines Taani filmiõppejõud Casper Tybjerg, kes rääkis Skandinaavia kino kujunemisest 1920. aastatel.

"1918. aastal ilmunud Victor Sjöströmi filmid "Berg-Ejvind och hans hustru" ja "Ingmarssönrna I-II" viisid Rootsi filmi kunsti tõotatud maale," toob Tybjerg välja Rootsi filmikunsti arthouse-kino esimesed sammud. "Sjöströmil oli ka väga pikaajaline ning edukas näitlejakarjäär, nendest meeldejäävaim kindlasti osa Ingmar Bergmani filmis "Wild Strawberries"."

"Filmi "Ingmarssönrna I-II" abil suudeti mitmete arvustajate sõnul tabada esmakordselt filmis midagi sellist, mis oli eriti rootsile omane - atmosfäär ja loodus rõhutasid rahvuslikku karakterit," selgitab filmiõppejõud üht olulisemat teost Rootsi filmikunstis.

Väga oluliseks osaks Tyrbergi loengus oli ka Taani filmikunst ja eriti katsed Nordisk Filmi katsetest läbi lüüa. "Läbilöögi saavutas kompaani tänu Carl Theodor Dreyerile - tema esimeseks filmiks oli "The President" aastalt 1919."

Dreyeri järgmine film oli produtseeritud Rootsis, kuid põhines Taani materjalil ning oli filmitud Taanis. "Dreyeri karjäär sai olema raske, kuna ta ei teinud kunagi kahte filmi järjest ühele kompaniile ning isegi samale riigile." Taani kinokunstis nähti aga kohati liialt rootsi mõjutusi. "Seepärast andis Dreyer välja 1922. aastal filmi "Once Upon a Time"."

Casper Tybjerg on Kopenhaageni ülikooli filmiõppejõud, kes on spetsialiseerunud just Skandinaavia tummfilmindusele ning nii-öelda "klassikalisele" kinole.

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: