Pärnus tähistatakse luuletaja David Samoilovi juubeliaastat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Pärnu Keskraamatukogu
Pärnu Keskraamatukogu Autor/allikas: pkr.ee

Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituut (TÜHI) korraldab David Samoilovi juubeliaasta sarja raames täna "Pärnu päeva", kus avaldatakse austust Samoilovi loomingule ja tema Pärnus veedetud aastatele.

Sel aastal tähistatakse vene luuletaja, tõlkija ja dramaturgi David Samoilovi 95. sünniaastapäeva. Tema viimased 15 eluaastat möödusid Pärnus, mistõttu on see sobilik paik luuletaja juubeli tähistamiseks.

TÜHI vanemteaduri ja vene kultuuri dotsent Aurika Meimre sõnul oli Samoilovi tulek Pärnusse märgiline. "Samoilovi otsus kolida Moskvast Eesti väikelinna tähendas omal ajal tema sõpradele ja kaasmõtlejatele ühe kirjandusajastu lõppu ja teise algust. Pärnus sai Samoilovi looming uue hingamise. Tänutäheks vaikse nurgakese eest pühendas ta kuurortlinnale terve rea luuletusi ja kogumiku „Toominga tänav" (1981). Samoilovil on oluline koht ka eesti luules. Ta on vene keelde tõlkinud nii kohalikke klassikuid (Lydia Koidulat, Karl-Eduard Sööti jt) kui ka oma kaasaegseid: Jaan Krossi, Ellen Niitu, Paul-Eerik Rummot," selgitas Meimre.

Kell 15 avatakse Pärnu keskraamatukogus fotonäitus "David Samoilov Pärnus", mille autoriks on Pärnu Koidula kooli kunagine vene keele õpetaja ja Samilovi "ihufotograaf" Viktor Perelõgin.

Näituse avamisele järgneb kolme vastilmunud raamatu esitlus. Kakskeelse raamatu "David Samoilovi Pärnu. Teejuht. Luuletusi" koostajaks ja sissejuhatava artikli autoriks on Aurika Meimre. Raamatu eestikeelsesse osasse on kokku korjatud kõik tänaseks teadaolevad Samoilovi Pärnule pühendatud luuletuste eestindused. Tema luulet on erinevatel aegadel tõlkinud Jaan Kross, Ants Reoli, Ave Alavainu ja Jaak Känd.

Raamatusse "Mu sõbra avatud akna all. Jaan Kross ja David Samoilov" on koondatud mõlema luuletaja originaalteosed ja nende vastastikused tõlked. Raamatu koostajaks on TÜHI vene kirjanduse professor Irina Belobrovtseva, kelle sulest on David Samoilovile pühendatud sissejuhatav artikkel, Jaan Krossist on kirjutanud Märt Väljataga.

Kolmas esitletav raamat "David Samoilov. Fotoalbum" on omamoodi Samoilovi Pärnu perioodi fotobiograafia. "Fotoalbumi" autoriteks võib pidada korraga nii Viktor Perelõginit kui David Samoilovit ennast. Albumisse on koondatud ligikaudu 160 Perelõgini fotot, millele on isevärki allkirjad omal ajal lisanud luuletaja ise.

Raamatute esitlusele järgneb seminar, kus ettekannetega esinevad külalised Moskvast ja Riiast, aga ka professor Irina Belobrovtseva ning David Samoilovi literaadist poeg Aleksandr Davõdov.

Kell 17.30 algaval luuleõhtul esitavad David Samoilovi teoseid noor näitleja Eduard Tee, Samoilovi luule üks eestindajatest Jaan Känd ja Pärnu Vene kooli õpilased.

Toimetaja: Kertu Loide

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: