Sõpruses esilinastub Cannes’i festivali võidufilm "Dheepan" ({{commentsTotal}})

{{1444635621000 | amCalendar}}
Foto: kaader filmist

12. oktoobril kell 18.30 eslinastub kinos Sõprus tänavusel Cannes’i filmifestivalil Kuldse Palmioksaga pärjatud tunnustatud prantsuse lavastaja Jacques Audiard’i film "Dheepan".

"Dheepan" on meisterlik põnevusdraama Eestiski ülimalt päevakohasel pagulasteemal ja filmi võib pidada kaudselt autobiograafiliseks teoseks. Meespeaosaline Antonythasan Jesuthasan liitus Sri Lankas juba teismeeas Tamili Tiigritega ning 1984 aastal sai temast selle poliitilis-sõjalise organisatsiooni täieõiguslik liige. Filmi peategelasele sarnaselt viis edasine elukäik Antonythasani põgenikuna erinevatesse riikidesse ning lõpuks rahuldati Prantsusmaal tema poliitilise varjupaiga taotlus.

Filmis põgeneb endine lapssõdur Sivadhasan oma kodumaalt Sri Lankast kodusõja eest ja loksub paaditäie saatusekaaslastega tõotatud Euroopasse. Valedokumentidega varustatud mees saab endale paberite järgi naise ja tütre ning kolmest võõrast moodustub perekond, kes asub elama Pariisi äärelinna.

Kojamehena leiba teeniv ning uue kultuuriruumiga kõigest väest kohaneda püüdev perepea taipab üsna pea, et on sattunud vihma käest räästa alla. Rahutu Pariisi äärelinna kortermajades toimuvad kriminaalsed tehingud ja tänavatel toimub verine olelusvõitlus, kus ellu jääb vaid kõige jõhkram.

"Dheepan" on karm, aga vajalik film elu ja armastuse võimalikkusest metsikus linnadžunglis, mis ühtlasi osundab valusalt mitte ainult pagulasprobleemidele, vaid ka sellele, et meil siin Euroopas pole asjad teps mitte palju paremad kui "neil seal".

Kriitik ja kirjanik Peeter Sauter ütleb, et film on muidugi väga proff - nagu Hollywood kohtuks Bollywoodiga. "Režissööri eeskujuks ongi Sam Peckinpahi "Hulkuvad koerad", mis on väga hea ja karm film." Sauter toob välja, et režissöör ütles, et alguses mõtlesid nad remake'i teha, aga seal on sulandunud kokku mitmed stiilid ja kultuurilised tagapõhjad. "See on peen film, aga olulisem on võib-olla see ootamatu poliitiline lähenemine."

NB Loe lisatud lugudest Peeter Sauteri arvustust.

Treiler:

 

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: