Uus levitoetuste kord võib väärtfilmid levist pühkida ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Uuest aastast muutuvad Euroopa filmidele jagatavad levitoetused. Eestis võib see tähendada aga seda, et kinno jõudvate Euroopa filmide hulk kahaneb.

Loov Euroopa MEDIA programmi levitoetuseid saavad need filmilevitajad, kes toovad maale Euroopas valminud nii-öelda väärtfilme. Toetuste jagamise muudatused väljenduvad selles, et levitaja peab käima rohkem festivalidel, mis tõstab ta tegevuskulu, samuti peab levitaja tagama, et film linastuks esimesel nädalal viis korda senise kahe asemel. Suuremad Eesti turul tegutsevad kinoketid pole aga näiteks väikesema vaatajapotentsiaaliga filmide kavva võtmisest huvitatud.

„Igasugused kitsendused ei mängi kaasa suuremale levikule, pigem annavad need vähem võimalusi olulistele filmidele kinno jõuda,“ arvas AK-s Anu Veermäe Menufilmid OÜst. „Näiteks sellise filmi nagu „Vaikuse nägu“ võimalus levisse jõuda oleks väiksem.“

Eesti Filmi Instituut jagas mullu väärtfilmide levitoetusteks 35 000 eurot. Igasugune kärbe on väiksematele levitajatele raske.

„Kindlasti on need summad väikesed,“ arvas Tiina Savi Must Käsi OÜ-st. „3000 eurot filmile on väike raha, aga meie jaoks ellujäämise küsimus.“

Loov Euroopa MEDIA Eesti juhi Katre Kajamäe hinnangul on oht, et turu korrastamise huvides vastu võetud otsuse tõttu jääb Euroopa filme meie kinodes hoopis vähemaks. „See oht on, sest Eesti saab uhkustada hea Euroopa filmide leviga, vaatajate protsent on suur, turuosa levis üle 20%.“ Kuidas uus kord tegelikkusele mõjub, seda näitab tema arvates järgmine aasta.

Toimetaja: Mari Kartau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: