Kuulus arhitekt Kenneth Frampton inspireerub Tallinnast ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Eesti Kunstiakadeemia kutsel külastab esmakordselt Tallinna maailmakuulus arhitektuuriajaloolane Kenneth Frampton. Täna Tallinnas ringkäigu teinud professor leiab, et ka siit võib leida mitmeid objekte, millest kirjutada oma mainekates arhitektuuriraamatutes.

Arhitekti ja arhitektuuriajaloolase Kenneth Framptoni 20.sajandi arhitektuuriloost "Moodne arhitektuur. Kriitiline ajalugu" on välja antud juba neli trükki. Eestit ega Eesti arhitekte või ehitusinsenere neis seni pole, kuid täna Tallinnas nähtu võib seda muuta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Alati on see probleem, et sul pole piisavalt ruumi, et kõike raamatusse panna, aga jah, Lennusadama angaarid
peaksid olema küll esindatud," arvas Frampton.
"Olen kirjutanud arhitektuuriajaloo raamatu
19.-20. sajandi vahetuse ehitistest. Selle alguses on peatükk ka ehitustehnikast ja mul pole seal Christiani & Nielseni töid üldse esindatud, rääkimata August Komendandi kavandatud Kadrioru staadioni tribüünist. Võib olla uude väljaandesse võiks need sisse panna," avaldas ta.

August Komendandi projekteeritud pingbetoonkatus on Framptoni sõnul suurepäraseks näiteks sõdadevahelise perioodi insenerioskustest. "Sellist tüüpi betoonkatus on ka praegu üpris haruldane, muidugi oli samasuguseid näiteid ka Hispaanias ja Suurbritannias, aga insenerid teevad tööd, millel on lisaks tehnilisele ka vormiline kvaliteet nagu seda on näha ka siin," rääkis Frampton. Tema sõnul on sellist tüüpi konsoolkatus ka praegu üpris haruldane.

Tänapäeva arhitektuuris näeb professor palju üksluist ühtlustumist. Tema arvates ei peaks arhitektuur püüdlema mastaape, vaid pigem sobituma keskkonnaga, sest väike on ilus.

"Peaaegu kõik on mingil viisil juba tehtud. Kuid arvan, et tulevik on tundliku ja vastutustundliku töö päralt, mis arvestab kliima ja kasutaja nõudmistega ning kasutab materjale, mis on seotud kohaliku kliima või ressurssidega. See on tänapäeval minu arvates oluline, peaaegu kõik on mingil viisil juba tehtud," ütles arhitekt.

Toimetaja: Kertu LoideHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: