Haus galerii sai täisealiseks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Haus galerii
Haus galerii Autor/allikas: Haus

Käesoleval sügisel täitub Haus Galeriil 18. tegevusaasta. Haus Galeriid tuntakse Eesti oksjonitraditsiooni loojana, kes on korraldanud enampakkumisi juba 18 aastat ja seda eranditult igal kevadel ja sügisel. Sünnipäevagi tähistab galerii just oksjoninäitusega.

Sünnipäevalisi võtab vastu galerii ülakorrusel asuv sügisoksjoni ekspositsioon, mis pakub kõneainet nii Eesti kunsti ajaloost kui ka selle tänastest suundumustest.

Haus Galerii on veendunud, et Eesti kunstil on osa maailma kunstiprotsessides, mis ei oma rolli mitte üksnes siinses kultuuriruumis. Vale oleks arvata, et ühe rahvuskultuuri kunst on vaid selle riigi pärusmaa, kuigi esmalt see võib nii näida, eriti väikeriikide puhul.

Eesti kunsti identifitseeritakse Ida-Euroopa kontekstis, vaatamata sellele, et me oma enese hinnangul asume kusagil Ida ja Lääne ning Põhjamaade vahel, püüdes end määratleda võimalikult sõltumatutena.

Juba mõnda aega tagasi moodustati Londoni Tate Gallery juurde Ida-Euroopa kunstiostu komisjon, kuhu kuulub ka Eesti esindajaid. Rahvusvahelise üldsuse huvi all on eelkõige siinne hilisnõukogude perioodi looming, mis on omaette nähtus maailma kunstiajaloos ja milles väljendusid nii lääne uuenduslikud suunad, popkunst kui ka tollase loomepoliitikaga vastanduv nonkonformistlik mentaliteet. Ka Haus Galerii seekordsel oksjonil on esindatud nii mõnedki sellest perioodist pärinevad teosed.

Professionaalidena näeb Haus Galerii kunstistseenide kulissidetaguseid. Pigem on maailmas toimumas üldine kunstilõimumine ja suhete aktiveerumine kui hääbumine, mis annab ka väikeriikide kunstile rohkem võimalusi end näidata. Kunstiostjad on vähem konservatiivsed, stiilid ja perioodid kollektsioonides on vahelduvamad. Rahvusvahelisel turul on uued kollektsionäärid kogumas kõrvuti modernse kunstiga ka vanu meistreid ning kohalikud turudki on enam pöördumas oma kunstiajaloo tervikpildi poole, kus kaasaegne motiiv põimub klassikalisega.

Kunst kaardistab ajastuid, kannab sõnumeid, mille olemasolu annab võimaluse aega ja selle inimesi analüüsida. Kunst on alati peegeldanud ja peegeldab ka täna inimese arenevaid, muutuvaid ja jäävaid maailmavaatelisi väärtusi, eetika ja esteetika vahekordi.

Haus Galerii sügisoksjon leiab aset 30. oktoobril algusega kell 18.00 galerii ruumides Tallinna vanalinnas Uus tn 17.

Toimetaja: Mari Kartau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: