Noor mõisahärra plaanib Mündi häärberi lammutada ({{commentsTotal}})

Foto: register.muinas.ee

Nädal tagasi ilmusid internetioksjoni osta.ee lehele kuulutused, kus pakutakse müüa Järvamaal asuva, arvatavalt 18. sajandi lõpul ehitatud Mündi puitmõisa uksi ja trepp koos käsipuudega. Muinsuskaitseamet seaduserikkumist ei näe, sest Mündi mõisakompleks pole kaitse all.

Mündi mõisahäärberi praegune omanik, 24-aastane paidelane Taimo Karing on jõudnud arusaamisele, et seda maja pole enam võimalik päästa.

„Tuleb ilmselt maha lammutada,“ arvas Karing AK-s. „Hoone on väga kehvas seisus, võiks öelda, et ei lähe enam pikalt, kui on varisemisohtlik. Oli plaan sama hoone korrastada, pikema läbimõtlemise peale ei tulnud sellest midagi välja.“

Seepärast otsustaski noormees kõik väärtuslik, mida häärberist leida võib, internetioksjonil maha müüa.

„Et anda võimalus inimestele, kellel on sellised vanemad hooned, uuesti taaskasutada,“ selgitas Karing. „Et ei peaks näiteks tänapäevaste metall- või laminaatmaterjalidega ära rikkuma.“

Järvamaa muinsuskaitsejuht Tiit Schvede noore mõisaomaniku teguviisi hukka ei mõista, sest ta pole rikkunud seadust. Küll aga on tal etteheiteid aastal 2004 samas mõisas lammutustöid teinud eelmisele omanikule.

„Praegune omanik ei ole pahatahtlikult midagi teinud, vaid on lihtsalt riputanud üles info, sellest mis tema arust on väärtuslik, et see kaotsi ei läheks,“ leidis Muinsuskaitseameti Järvamaa vaneminspektor Schvede.
Taimo Karing on enda sõnul valmis Mündi mõisa peahoone uuesti edasi müüma, kui vaid leiduks ostja.

Toimetaja: Mari KartauHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: