Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tõrva Dokfest keskendus tänavu muusikuist tehtud filmidele

Foto: ERR

Valgamaal Tõrvas lõpeb mitu päeva kestnud teine dokumentaalfilmifestival, mille korraldasid Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia tudengid. Filmitegijate ja -vaatajate kinnitusel on huvi dokumentaalfilmide vastu Eestis kasvamas ja kinos käiakse järjest enam ka väiksemates linnades.

Rabarebaste nime kandvasse mittetulundusühingusse koondunud Viljandi tudengite mõte algatada väikelinnas Tõrvas dokumentaalfilmide festivali tava tõi tühjalt seisnud kinomaja aastaga taas rahvast täis, nii et küsimust, mis kinomajast Koit saab, tänavu enam ei küsitud, vaid kutsuti kaasa mõtlema Eesti ja kogu maailma dokfilmiarengule, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Vähemalt kord kuus üritame näidata midagi lastele. Lapsed käivad kinos väga usinasti, selle üle on hea meel. Teisalt ka täiskasvanuile midagi, ja neile meeldivad eelkõige uued Eesti filmid," selgitas Tõrva kinotehnik Margo Metsoja.

Teine Tõrva Dokfest keskendus rahvusvahelise muusika-aasta puhul muusikuist tehtud dokfilmidele. Mõnigi linateos, millest Tõrvas katkendeid näidati, on nii uus, et pole veel esilinastustki toimunud.

"Ja mis on eriti oluline, et inimesed vaataksid kinos dokumentaalfilme. Siis saab öelda, et huvi on olemas ja tuleb veel palju põnevaid ja huvitavaid filme," sõnas režissöör Liina Paakspuu.

Dokumentaalfilmihuvi küll kasvab, kuid samas on tegijate meelest ka žanrid omavahel segunemas.

"Enam suurt ei tee vahet, kas on mängufilm või dokfilm või on dokumentalistikasugemetega mängufilm või vastupidi. Või on animeeritud dokumentaalfilm, millega ma praegu siin olen," selgitas filmitegija Hardi Volmer.

Filmiautorite kõrval jõudis Tõrva festivalile ka Tartu ülikooli väitlusklubi ja oli laste kinohommik.

"Tahame, et filmides käsitletud teemad jõuaksid pikemalt ja sügavamalt inimesteni ja seepärast on meil arutelud," ütles festivali programmijuht Mai Kroonmäe.

"Tahame inimesteni tuua erinevaid vaatenurki läbi filmide, et nad mõistaksid maailma paremini ja tajuksid, et üks dokumentaalfilm pole täielik tõde, vaid filmitegijate vaatenurk mingile asjale," lisas peakorraldaja Liisa Nurmela.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: