Arvustus. Johnny Depp särab jõhkra gängsterina ({{commentsTotal}})

"Must missa" / "Black Mass" Autor/allikas: Kaader filmist

Uus film kinolevis
"Must missa" / "Black Mass"
Lavastaja: Scott Cooper
Osades: Johnny Depp, Joel Edgerton, Benedict Cumberbatch, Dakota Johnson, Kevin Bacon, Julianne Nicholson, Adam Scott, Corey Stoll, Peter Sarsgaard, David Harbour, Jesse Plemons, Juno Temple
9/10

Megastaar Johnny Depp ei ole paaril viimasel aastal silma paistnud sugugi selliste rollisooritustega nagu taolise kaliibriga näitlejalt eeldada võiks. Tema viimane säravam roll jääb ilmselt kuue aasta tagusesse aega, mil ta lavastaja Michael Manni pingelises gängsteridraamas "Populaarsed vaenlased" kurikuulsat John Dillingeri kehastas. Kuna komejantlikud või siis lihtsalt pretensioonitud osatäitmised Deppile erilist edu pole toonud (ei kriitika ega kassatulu mõttes), on "Must missa" tema karjääri jaoks igati loogiline ja õige valik, kuna tegu on juba peale vaadates "Populaarsetele vaenlastele" küllalt sarnase teosega.

Depp mängib seekord Whitey Bulgerit - järjekordset tõsielulist mafioosot, kes seitsme- ja kaheksakümnendatel Ühendriikides korralikult hirmu külvas. Mees väärib oma filmi küll: iseäraliku koodeksiga Bulgeri lugu on üks põnevamaid ja jõhkramaid, mida viimase mõne kümnendi ajaloost võtta on, ning seetõttu pole stsenaristidel seda oluliselt mugandada tarvis olnud. Loo rääkimiseks pole erilisi trikke rakendatud – lähenetud on küllalt konventsionaalselt, seda ka režii poole pealt, ning meelde jääb teos väljapeetu ja professionaalsena. Gängsterifilmi on praegusel ajal pisut keeruline lavastada, kuna vaatajal on veel eredalt meeles mitmed oma ala meistrite Martin Scorsese ja Francis Ford Coppola õnnestunumad ponnistused ning on tõsiasi, et uut "Ristiisa" või "Goodfellasi" sarnast klassikut nii naljalt juba ei vänta. Seetõttu on Scott Cooperi vanamoeliselt lihtne režii seesuguse teose jaoks sobivaim valik.

Filmi tõmbenumber on kahtlemata võõrastava väljanägemisega Johnny Depp ja tema hiilgav võime rolli sisse elada, muutes selle täielikult enda omaks. Ta on Bulgerina hirmuäratavalt tõetruu ning lisab igale oma stseenile märgatavat pinget ja isiklikkust – sellise rollisoorituse eest poleks palju ka meespeaosatäitja Oscarit soovida (mis Deppil muuseas siiani arusaamatutel põhjustel saamata on). Tema esmaklassiline näitlejatöö ei jäta samas ülejäänud osatäitmisi sugugi enda varju. "Must missa" kubiseb nimelt põnevatest kõrvalrollidest, mis auväärse kaalutletusega välja mängitud. Erilist andekust ilmutab Joel Edgerton, kes on tänavu varasemalt silma paistnud filmiga "Kingitus", mille mees ise kirjutas ja lavastas ning tagatipuks selles ka näitles. Ilmselgelt talendikas Edgerton on vapustav siingi ning teeb kriminaalse FBI agendi John Connolly'na tõenäoliselt oma senise karjääri parima rolli.

"Must missa" on hetkel vältava filmiaasta üks täiuslikumaid linateoseid, mis oma kvaliteedi ja autentsuse poolest lugematutele omasarnastele silmad ette teeb. Vaatamist väärib see juba ainuüksi Deppi suurepärase näitlejaande pärast, mis liiga pikalt kaheldavate rollivalikute ja kesiste stsenaariumide tõttu varju on jäänud, kuid sellest hoolimata kuhugi kadunud pole. Filmi pacing on täiesti fantastiline ja igav ei hakka enam kui kahetunnise kestusaja jooksul kordagi – kogu kupatus on üles võetud säärase oskuslikkusega, et isegi näiliselt tegevusetud stseenid valatakse müstilisest pinevasse vormi, hoides vaatajat püsiva ning dramaatilise pingega järjepidevalt põnevil. Lisada sinna juurde veel mõne minuti jagu Kevin Baconit ja tulemuseks ongi üks äärmiselt kvaliteetne gängsterifilm, millesuguseid suhteliselt harva ette tuleb.

Filmi treiler:

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: