Stsenaristiduo Ulman ja Feldmanis: sarjad on mõnusad loojutustamise mõttes ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: kaader videost

Kultuuriportaal avaldab kirjaliku versiooni 20. oktoobril "OP-is" ilmunud intervjuust, milles stsenaristid Livia Ulman ja Andris Feldmanis räägivad oma tööst filmiga "Teesklejad" ja stsenaariumidekirjutamisest laiemalt.

Kui oluline roll oli "Teesklejate” loo kirjapanemisel majal?

Livia Ulman: Tegelikult oli meil see stsenaarium enne juba valmis. Me alustasime seda kolm aastat tagasi ja stsenaariumis panime kirja, millist maja me ette kujutame. Milline oleks sobiv selle teesklusega kaasaminemiseks ja selle maja omanike eluviisi väljendamiseks. Ja kui see maja lõpuks leiti, siis meil oli väga hea meel, et see ongi täpselt selline maja, nagu me otsisime.

Aga see on üsna haruldane, et peaosas ühes filmis on küll inimesed, aga nende kõrval ka tegelikult arhitektuur?

Andris Feldmanis: Jah, see on keeruline küsimus – kas teda nimetada peaosaliseks või mitte? Sest mingis mõttes kõigis filmides on kogu see keskkond on alati loodud filmitegijate poolt, keskkond on alati ühest küljest tehislik ja teisest küljest on filmitegijate looming sama nagu on arhitekti looming, kes selle maja on teinud.

Tegelikult on teie filmi juures sel majal ikkagi käivitav jõud. Interjöör on üks asi, aga tema on – ma ütlesin juba tema – on süüdi selles, et sündmused hakkavad arenema nii nagu nad hakkavad.

Livia Ulman: Nojah, nad on selles mõttes hüppelauaks meie filmi peategelaste Anna ja Juhani teesklusele.

Kuidas te üldse tandemina töötate? Te ütlesite, et teil oli tegelikult stsenaarium kolm aastat tagasi valmis tehtud. Idee ei saa ka tulla kahe peale või saab? Mismoodi see protsess algab?

Livia Ulman: See käib hästi lihtsalt. Tekib mingi idee. Ja kuna me kogu aeg asustame seda vaimset ruumi koos, ja töötame koos, elame koos, siis hästi lihtne on sütitada teist selles mõttes, et tekib mingi idee, siis teisel tekib kohe mõtteid ja niimoodi see see lugu hakkab arenema. "Teesklejate" puhul oli ka niimoodi, et me olime mingisuguses majas, kus oli hästi palju teiste inimeste asju ja korraga me mõtlesime, mis oleks, kui keegi tuleks sinna, siis ta arvaks, et meie oleme selle maja omanikud.

Andris Feldmanis: Jah, et asjad esindaksid meid ja et inimene moodustaks arvamuse meist meie asjade põhjal ja sealt hakkas see idee arenema.

Livia Ulman: Mingis mõttes see iseloomustab meie peategelast, tema fantaasia piiratust. Et nad just nimelt valivad selle materiaalse maailma.

Te olete siiani kirjutanud rohkem stsenaariume sarjadele?

Livia Ulman: Siiamaani oleme tõesti rohkem kirjutanud seriaale. "Teesklejad" on meie esimene täispikk film. Lühifilmina oleme kirjutanud "Roosa kampsuni", mis detsembris esilinastus. Ja seriaalidest oleme kirjutanud "Kättemaksukontorit", "Ohtlikku lendu" ja nüüd hiljuti "Keerise" kirjutasime kolmekesi – Andris, mina ja minu isa.

Andris Feldmanis: Ja oma karjääri me alustasime "Kodu keset linna" stsenaristidena.

Kas seriaalikirjutamise juurest mängufilmi juurde jõudmine on nagu tõusmine teisele tasemele?

Livia Ulman: Kui sa pead silmas prestiiži, siis tänapäeval kindlasti mitte. Tänapäeval on seriaalid ikka täiesti kõrgel tasemel esiteks ja loo jutustamise mõttes on nad kohati palju mõnusamad kui film sellepärast, et nad on põhimõtteliselt nagu kirjandus. Selline paks telliskivi. Sul on võimalik kaheteistkümne osaga avada seda lugu, tahk tahu ja tegelane tegelase haaval. Loojutustamise mõttes on seriaal väga hea formaat.

Andris Feldmanis: Aga puht praktiliselt on Eestis on ikkagi sarjade eelarved nii väiksed, et film annab võimaluse kunstiliselt ja üldiselt ambitsioonikamat visuaalteost luua.

Mis edasi saab? Mis teil sahtlis on?

Livia Ulman: Me kirjutame praegu ühte lastefilmi. Ja siis me kindlasti tahaksime "Roosa kampsuniga" edasi töötada. Et sellest ideaalis sarja teha. Või filmi. Aga igal juhul ideid on palju.

Piiri taha ka vaatate ju?

Livia Ulman: Jah, meil on käsil soomlastega ühe seriaali projekt.

Andris Feldmanis: Mis oleks siis küll soome keeles põhiliselt, aga tegevus toimuks Tallinnas peamiselt. Aga need asjad võtavad kaua aegai. Lähemalt rääkimiseks on see liiga toores võib-olla veel.

Livia Ulman: Aga teine projekt on krimiseriaaliga.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: