Tartu maaliharidus suureneb, areneb, kujuneb, liitub ja kaob samaaegselt ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Tartu ülikool lõpetab maalikunsti õpetamise praegusel kujul ja jätab alles vaid magistriõppekava kombineeritud ainekava, kus ei õpetata enam ainult maalikunsti. Puhast maalikunsti saab edaspidi Tartus õppida Tartu Kõrgemas Kunstikoolis.

Tartu Ülikoolis avas maalikunsti õppekava 1992. aastal, selleks et tagada kunstialase kõrghariduse jätkumine ka väljaspool Tallinna. Korduvalt on vaieldud, kas ja kuidas peaks maalikunsti õpetamine Tartus jätkuma ja tänaseks on selge, et ülikool lõpetab maalikunsti õpetamise sellisel kujul ja edaspidi saab seda bakalaureuse tasemel Tartus õppida vaid Kõrgemas Kunstikoolis.

„Pidada kahte väga väikese üliõpilase arvuga maalikunstnike koolitust, mis tegelikult on väga kallis, ühes ja samas linnas, see kindlasti ei ole otstarbeks,“ ütles Tartu ülikooli rektor Volli Kalm AK-le.

Tartu Kõrgem Kunstikool lubab seejuure oma maali ja maalingute restaureerimise õppekaval vastuvõttu suurendada ja tuua selgemalt sisse maalikunsti suuna. Õpe kestab tulevikus neli aastat.„Kui seni me oleme keskendunud maali ja maalingute restaureerimise õppekaval konserveerimisele, restaureerimisele ja disainile, siis alates järgmisest vastuvõtust me hakkame arendama välja palju jõulisemalt maalikunsti suunda,“ lubas Tartu kõrgema kunstikooli rektor Vallo Nuust.

Praegused tudengid mõlemas kõrgkoolis lõpetavad õpingud nii nagu õppekava ette näeb. Ja ilmselt leiavad mitmed ülikooli õppejõud tulevikus tööd kunstikoolis.

Muutus ootab ees ka magistriõpet, kus Tartu Kõrgem Kunstikool ei plaani õpet selliselt avada ja Tartu ülikool liidab mitu eriala ning nii nagu seni on maalikunsti Tartus õpetatud, see kaob.

„See kujuneb ümber viisiks, kus ta hakkab siis maali alusharidust saanutele andma rohkem üld kultuuri- ja kunstiained,“ selgitas Kalm.

Tartu ülikooli maalikunsti õppetooli juht ja maalikunsti professor Jaan Elken ütles, et kunstikoolis on maalikunsti õppekava rakendusliku suunitlusega ning kindlasti on huvitav see, et kolme aastase õppekava asemel on seal nelja aastane õppekava. Seega päris sama tööd kunstikool tudengitega tegema ei hakka, mida teeb Tartu ülikool. „Kui see on ellujäämiseks ainuke variant, siis muidugi me peame koostööd tegema,“ lisas Elken.

Toimetaja: Mari Kartau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: