Seadusemuudatus reguleerib paremini kultuuriväärtuste eksporti ({{commentsTotal}})

Foto: presidendi kantselei

Uus eurodirektiividest tulenev seadusemuudatus paneb ostjale kohustuse enne ostu sooritamist veenduda, kas kaubad on seaduslikult käibes. Samuti saab iga Euroopa Liidu riik edaspidi ise otsustada, millised on tema rahvuslikud rikkused ning kehtestada nende väljaveole piirangud.

Kultuuriministeeriumi andmetel viiakse igal aastal Euroopa Liidu liikmesriikidest ebaseduslikult välja kuni 40 000 kultuuriväärtust, paarikümne aasta peale on edukaid tagastamismenetlusi olnud vaid seitse, vahendas "Aktuaalne kaamera"

Eesti rahvuslikud rikkused on määratletud kultuuriväärtuste väljaveo, ekspordi ja sisseveo seaduses.

Muinsuskaitseameti peadirektori Siim Raie sõnul peetakse seaduse järgi oluliseks nii Eestis enne 1945. aastat loodud kunsti kui tarbekunsti üldiselt. "Praktiliselt kõigi teoste juures, mis on enne seda tehtud, tuleks enne väljavedu meie käest luba küsida. Seal on näiteks eraldi loetelu müntide, arheoloogiliste esemete kohta, aga näiteks kõik mündid, mis on vanemad kui 1721. aastast," ütles ta. Seni ei ole olnud ühtegi juhtumit kui Eesti oleks pidanud oma kultuuriväärtusi mõnest teisest riigist tagasi nõudma, küll aga on Eestist tagastatud Leedule ja Lätile vanausuliste ikoonid.

35-aastase staažiga mööblirestauraator Jaanus Pihelgas ütles, et näiteks väärtuslikule Eesti mööblile on mujal maailmas nõudlus pea olematu. "Eesti kultuurilooga seotud mööbel, eestis valmistatud mööbel, eesti meistrite poolt valmistatud mööbel, eesti disainerite poolt disainitud mööbel - ta on ikkagi suhteliselt spetsiifiline ja just eestile omane, tähtis ja eestile palju tähendav, aga aga ta ei pruugi olla nii populaarne teistes regioonides, teistes riikides," tõdes Jaanus Pihelgas & Ko restauraator.

Maksu- ja tolliameti andmetel on käesoleva aasta jooksul olnud kolm juhtumit, mil Eesti kaudu on üritatud kultuuriväärtuslikke esemeid välja smuugeldada. Väga levinud on maalide ja ikoonide väljavedu Eestist eelkõige Venemaale. Suureks mureks on aga nii nimetatud must arheoloogia ehk ebaseaduslikult väljakaevatud esemed ja nende internetimüük.

"Sel aastal lõpetasime ühe menetluse, kus isik soovis Ameerika Ühendriikidesse saata esmapilgul roostetanud kiivrit ja nuga, aga tausta uurimise käigus selgus, et arvestades väljakaevamise kohta ja tausta, on tegemist Eesti jaoks väga olulise kultuuriväärtusega, praegusel hetkel on need esmeed antud üle muuseumile," rääkis EMTA tollipoliitika rakendamise talituse peaspetsialist Aleksander Miksjuk.

Maksu- ja tolliamet kontrollib kultuuriväärtusi ainult ekspordi suunal. Eesti on ka üks vähestest Euroopa Liidu riikidest, mis kontrollib ka liidusisest liikumist.

Toimetaja: Kertu LoideHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: