Väikekirjastus Lugemik tutvustab trükiseid edukalt välismessidel ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Kunstnikuraamatute väljaandmisele pühendunud väikekirjastusel Lugemik on sel sügisel ilmunud kolm uut trükist, mida on edukalt tutvustatud ka välismessidel.

Eesti kaasaegse kunsti muuseumi (EKKM) juures tegutseval väikekirjastusel Lugemik täitus tänavu viies tegevusaasta. Aasta 2015 oli ka teatud läbimurdeks, sest tänavusel kunstiraamatute messil New Yorgis leidis Lugemiku ka moodsa kunsti üks keskusi MoMa, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Fotokunstniku Anu Vahtra tööde pealkirjata kogumik on Kristi Kongi ja Marge Monko autoriraamatu kõrval kolmas trükis, mis Lugemikul tänavu välja antud. Seos sügisel Vahtrale üle antud Köler prize'iga oli meeldiv kokkusattumus.

"Siin on palju asju kokku jooksnud. Otseselt Köler prize'iga raamat seotud ei ole, aga Köler prize'i jaoks tehtud uus töö on raamatus viimane töö. Selles mõttes võtab see mingi perioodi kokku, ajastus on selles mõttes väga hea," tõdes Vahtra.

Lugemik ei ole äriettevõte, pigem on ta asutajate Anu Vahtra ja Indrek Sirkeli kunstiprojekt, mille käigus hoidmisel on suur osa Kultuurkapitali toetustel. Samamoodi toimib näiteks Tartus ka kirjastus paranoia.

Oma nišš on väikekirjastustel ka Eestis kindlasti olemas. "Ostetakse küll ja mis see piisav on, on natuke raske öelda. Paljuski me kirjastame ka ekspordi tõttu, et tutvustada Eesti kunsti väljaspool, mitmeid teosed teeme arhiveerimise tõttu, et säilitada kunstiajalugu," rääkis graafiline disainer Indrek Sirkel.

Lugemiku üle on kadedad ka soomlased, sest Helsingis samasuguse kaliibriga kunstiraamatute poodi pole.

Toimetaja: Rutt ErnitsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: