Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Must Kast toob lavale Bergmani filmiklassika

8. novembril 2015 kell 19 esietendub Tartus, Genialistide Klubis Kaija M Kalveti lavastus "Persona", mis põhineb Ingmar Bergmani filmistsenaariumil. Tegu on Musta Kasti sügishooaja kõrghetkega - esietendub esimene täispikk lavastus.

"Persona" on kahe naise lugu: kuulus näitlejanna Elisabet Vogler satub psühhiaatriakliinikusse pärast seda, kui ta ühel hommikul leitakse oma toast apaatiaseisundis, teadlikult otsustanud edaspidiseks loobuda igasugusest sõnalisest väljendusest. Pärast kuid kestnud vaikust palgatakse teda hooldama õde Alma, kes patsienti tagasi ühiskonda tuua üritab. Aga kas tervenemine on üldse võimalik, kui iga sõna ja eneseväljendus on vägivaldne, tõmmates inimest enesest kaugemale?

Lavastaja Kaija M Kalvet väidab, et Bergman oma minimalistlikust stiilist hoolimata ei paku lugejale ega vaatajale lihtsaid olukordi - ta näitab inimesi, kes on oma tunnetega alasti kistud ja üksi jäetud; nad kardavad, kannatavad ning teevad üksteisele ja iseendale kohutavalt palju haiget. Sellest hoolimata on sõnum positiivne - leida üles kurjuse alge eneses, seista sellele vastu ning olla nõnda suurem ja parem inimene.

"Persona" on Ingmar Bergmani üks tuntumaid ja hinnatumaid teoseid, mis linastus filmina 1966. ja anti käsikirjana välja 1973. aastal. Klassika vähest lavastamist maailma teatris põhjendab fakt, et vanameister ise oma filmistsenaariumite lavale toomist enamasti heaks ei kiitnud. Eesti teatrilavadel on Bergmani töödest seni mängitud just teatrile loodud näidendeid: “Stseenid ühest abielust”, “Fanny ja Alexander”, “Lärmab ja veiderdab” ning “Sügissonaat”. Ülimalt sugestiivne, ehk isegi alateadvust painama jääv “Persona” on seni ka stsenaariumina eesti keeles välja andmata, Musta Kasti lavastuse tarbeks on selle esmakordselt tõlkinud Ülev Aaloe.

NB! Vaadake ka ERR kultuuriportaali Facebooki.

Ingmar Bergmani teksti (tõlkija Ülev Aaloe) on lavastanud Kaija M Kalvet, helilooja Kaarel Kuusk (TÜVKA), kunstnik Birgit Landberg, videokujundus Kristo Veinberg, valguskujundus Mari-Riin Villemsoo (TÜVKA). Mängivad Jaanika Tammaru, Laura Niils ja Mihkel Kallaste.

Etendused 8., 9., 15., 16., 19., 22., 23., 25. novembril kell 19 Genialistide Klubis, sobilik alates 16. eluaastast, kestus 2 tundi vaheajaga.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: