Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Isa ja tütred leiavad folgist psühhadeeliat

Urmas, Anna ja Sohvi Viigi näitus
Urmas, Anna ja Sohvi Viigi näitus "Folkpsühhedeelia" Autor/allikas: FB video ekraanitõmmis

Tallinna Kunstihoone galeriis on avatud Urmas, Anna ja Sohvi Viigi näitus "Folkpsühhedeelia".

Kunstihoone Galeriis avaneva ürituse sisu iseloomustab Urmas Viik järgmiselt: "Muhu seelikutest, tekkidest ja tanudest pärinev ornamentika on tuntumaid ja ekspluateeritumaid kuid ka väärkohelduimad eesti ornamentaalse folkloori näiteid. Selle kasutusvaldkonnad piirduvad laulupeorongkäikude, tütarlastekooride vormiriietuse, kommikarpide, postkaartide, markide, kilekottide ja muu sarnasega. Ometi kiilub traditsiooni varjatud pool – kirevad kujundid tikandites ja kudumites – end ootamatu vahedusega tänase maailma ilminguisse: fotoseanssidesse, kostüümiproovidesse, urbanistlikus keskkonnas kulgevate olematu ilmega modellide sammude ja sahinate rütmi ja helisse."

Kunstihoone galeriid tunneb Urmas Viik (lõpetanud Tallinna Kunstiülikooli, praeguse EKA graafikateaduskonna 1991. a.) nagu oma viit sõrme, viimase 10 aasta jooksul on ta siin teinud kaks isikunäitust (2004 „Rokokokoo“ ning 2007 „Mikk ja Olga säravad“). Mõlema puhul puudutas kunstnik ühiskondlikku aktuaalsust, tehes seda tervet ruumi hõlmava jõulise installatiivsuse ja kriitiliste järeldustega, mille näituse vägev vorm faktiks kristalliseeris.

Urmase näitusi ehitav loogika on täis tähenduslikke kujundeid, nende taga peitub enamasti tugev, tähelepanelikult nähtud ja sageli otseülekandena paika pandud argine kogemus. Selge ja sirge, mida isiklikum, seda sügavam.

Kuipalju on "Folkpsühhedeelial" rahvakunsti ja miks ta on vines? Paistab, et näituseteema pärineb Urmaselt, see, mis välja kukkus, kukkus välja tänu tõsiasjale, et seekord tuli väljapanekuruumi jagada Anna ja Sohviga. Nende kogemused pole, tõsi küll isa omad, nende maailmade piirid muudkui nihkuvad ja nende argipäev ei usalda järeldusi, millel on kalduvus iseennast kinnistavaisse eelarvamustesse libiseda. Siiski kannavad Sohvi (EKA foto 2014) algupära otsiv, lihtsat ehedust hindav kaamerasilm ja Anna (EKA moedisain 2014) ideest lugupidav, teostuse kvaliteeti hoolega jälgiv suhtumine töösse sama geneetilist koodi, mis Urmasel.

Kunstihoone galerii
Avatud kuni 15. november 2015
Vabaduse väljak 6
K-P 12-18, tasuta

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Tallinna Kunstihoone

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: