Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERSO kõlab Kristjan Järvi dirigeerimisel telekanalis Mezzo

{{1446742093000 | amCalendar}}
Foto: Peter Rigaud/Pressimaterjalid

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester jõuab dirigent Kristjan Järvi juhatamisel Prantsuse telekanali Mezzo eetrisse.

Eesti publik saab kontserti "Pärt ja Mahler. Arvo Pärt 80" kuulata ka homme õhtul Estonia Kontserdisaalis, kus esitamisele tulevad mõlema helilooja märgiliseks kujunenud esimesed sümfooniad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Äsja Läänemeremaade Noorteorkestriga Euroopa 2015. aasta kultuuripreemia võitnud dirigent Kristjan Järvi seisab üle kümne aasta taas ERSO ees.

Dirigent Kristjan Järvi sõnul on Eestis dirigeerida väga kodune. "Orkester on tore ja absoluutselt tippmuusikuid täis, neid on vaja ainult toetada ja tuge anda nii palju kui saab, et me saaksime seda Eesti kultuuri edasi teha ja propageerida täpselt nagu Ewert ja Two Dragons teevad maailmas," arvas ta.

Õige pea jõuab Eesti Rahvusringhäälingu salvestatud kontsert Prantsuse telekanali Mezzo vahendusel 39 riigi televaatajateni.

"Meil on orkester, väga hea orkester ja Pärt ja meil on kontseptsioon. Meil on geniaalne helilooja, meil on ka traditsioonid, meie programm sisaldab kaht laineid löövat heliloojat ja tegelikult me oleme siin Eestis paljudest väga erinevad. Selles erinevuses on tegelikult meie võim," märkis Järvi.

Kristjan Järvi on kontsertkavas ühendanud kaks erinevatel aegadel tegutsenud heliloojat - Gustav Mahleri ja Arvo Pärdi. Mõlema helilooja esimeses sümfoonias kõlab värskus ning uue isikliku väljenduse ja kõla otsimine.

Järvi sõnul oli Mahler oma ajastul Leipzigis ühe teose valmimisel jubedalt armastuses ja pettunud ka ning tahtis kõikidele näidata, et tema olen see mees, kes muudab maailma. "Muutiski tegelikult ja nüüd peale tema surma kõik hakkasid mängima Mahlerit ja mängivad siiamaani edasi. See on niisugune muusika, mis tegelikult ei vanane. Samasugune värskus ja vaim on Pärdi esimesel sümfoonial juures, see on 50 aastat tagasi kirjutatud, aga sellel on samasugune aktuaalsus nagu see oleks eile kirjutatud," arvas Järvi. Tema hinnangul ei vanane Pärdi teosed samuti ning on juba oma kirjutamise ajast alates olnud modernsed ja dramaatilised.

Kristjan Järvi rääkis oma elust kuulsas dirigentide perekonnas ka "Ringvaates":

Toimetaja: Kertu Loide

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: