20. sajandi algul tegutsenud heliloojate teosed kõlavad Tartu linnamuuseumis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tartu Linnamuuseum
Tartu Linnamuuseum Autor/allikas: PM/Scanpix

Tartu linnamuuseumi saalis kõlab sügiskuudel Tartus loodud muusika. Juba reedel toimub linnamuuseumis kontsert "Teekonnad. Tartus XX sajandi algul tegutsenud heliloojad".

Tartu on läbi sajandite olnud koduks arvukatele loovisikutele. Seekordsel kontserdil meenutatakse kolme meie muusikaloo suurimate nimede hulka kuuluvat heliloojat, kellele Tartu on olnud pigem lühikeseks vahepeatuseks.

Ajavahemikus 1904-1921 tegutsesid siin paljude teiste hulgas Rudolf Tobias, Mart Saar ja Cyrillus Kreek. Kõik nad said muusikalise kõrghariduse Peterburi konservatooriumis. Nad kuulusid generatsiooni, mis asus noores Eesti vabariigis muusikakõrgkoole rajama ja neis õpetama. Samuti arenes nende kaudu eesti rahvuslik muusikalooming. Toonases ajakirjanduses puhkes arvukalt diskussioone teemal, mis on hea maitse piir, kui moodne on veel ilus, kas vana rahvaviisi sünnib siduda uute muusikaliste väljendusvahenditega. Emotsionaalne arutelu kasvatas kuulajaskonda, kuna juba 1920.-1930. aastatel tegutses Tartus Heino Elleri koolkond, mis oli toonase Eesti modernismi lipulaev.

Kas nüüd, sada aastat hiljem näib meile siis loodud muusika juba harjumuspärasena või hoopis vanamoodsana või vastupidi – on ikka veel teatud aspektides üllatav? Kontserdi lõpuks meenutatakse ühe kauneima teosega ka elupõlist Tartu heliloojat, pedagoogi, muusikakriitikut, dirigenti ja viiuldajat Eduard Oja (1905–1950), kel möödus tänavu ümmargune arv aastaid nii sünnist kui ka surmast.

Sarja teisel kontsertloengul räägib Katrin Aller 20. sajandi algupoole Tartu muusikaelust ja siin tegutsenud heliloojatest. Kontserdil esinevad Elleri muusikakooli õpilased Kristjan Rudanovski (viiul), Kärolin Orav (laul) ja Carolin Karo või Arno Gabriel Humal (klaver).

Reedel, 20. novembril kell 17.00 toimub kontsert "Teekonnad. Tartus XX sajandi algul tegutsenud heliloojad".

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: