DekaTants toob publikuni etenduse, näituse ja trükise ({{commentsTotal}})

Foto: Taavet Jansen, Liis Vares, Andreas W

Sõltumatu Tantsu Laval jõudsid kümnenda sünnipäeva puhul ühise nimetaja DekaTants all publikuni etendus, näitus ja trükis.

Tekstikogumik "Eesti tantsukunst: nüüd ja →?" on alguse ja lõputa sissevaade Eesti tantsuelu hetkeseisu. See on kunstiraamat, mis liigub tantsukunsti erinevates sfäärides ja väljadel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ma arvan, et see on väga hea sissevaade ja sissejuhatus, sest ta küsib laiemalt, mis võiks tants olla, milline on intelligentne keha, mis on tantsu ja tehnoloogia suhe ja see võib olla lugemiskogemus ka, kui tantsuga väga kokku ei puutu," rääkis kogumiku koostaja Evelyn Raudsepp.

Ta lisas, et tegemist on põneva lugemiskogemusega, kus on nii muinasjutulikku teksti kui ka ülevaadet. "Seal kirjutavad nii kunstnikud ise kui ka teoreetikud. See moodustab toreda rütmi ja on peaaegu ise koreograafia nagu see lugemine seal raamatus läheb," selgitas Raudsepp.

"10 kummardust gravitatsioonile" on Taavet Janseni, Liis Varese ja Andreas W uurimistöö tehnoloogia ning inimkeha suhetest, mis on vormistatud näituseks. Väljapanek vaatleb lihtsa koreograafilise liigutuse - kukkumise - struktuuri kui tantsu olemuse väljendust.

"Selle idee on, kuidas tantsu mõtestada inimkehaliselt - mitte tants kui vägivaldne liigutus, vaid liigutus, kui selline, mis on inimkehale omane ja kui sellesse sisse suumida, siis näeme selle liigutuse lõpmatust," kirjeldas Jansen.

Helikunsti rühmitus Postinstrumentum toob lavale füüsilise tegevusergonoomika võimalused heli tekitajana ning komponeerijana lavastuses "Püha müra tihenemine". Grupi liige Erik Alalooga nimetab toimuvat heliperformance'iks.

"Me käsitleme peamiselt ruumi ja heli ja liikumist ruumis. Need instrumendid, mis siin selja taga näha on, enamasti töötavad füüsiliste impulsside tulemusena, nii et füüsiline tegevus, mateeria ja heli on omavahelises suhtes, aga klassikalises mõttes tantsuks on seda ilmselt liig nimetada," lausus ta.

DekaTants juubelinäitus "10 kummardust gravitatsioonile" jääb avatuks 20. juunini ja performance "Püha müra tihenemine" on laval veel 25. ja 26. novembril.

Toimetaja: Rutt ErnitsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: