Pärnu Uue Kunsti Muuseumis saab näha nii soomlasi kui soomeugrilasi ({{commentsTotal}})

Ninni ja Tuomas Korkalo näitus
Ninni ja Tuomas Korkalo näitus "Kindel aeg" Autor/allikas: PUKM

Pärnu Uue Kunsti Muuseumis on kuni 6. detsembrini 2015 avatud Ninni ja Tuomas Korkalo "Kindel aeg", kus on väljas Korkalode maalid, installatsioonid ja videod aastatest 2014 ja 2015. Samuti saab külastada Pärnu tarbekunstnike näitust "Meie, soomeugrilased", mis on pühendatud meie esivanemate kultuurile ning pärimustele.

Ninni Korkalo (1982, Helsingi) ja Tuomas Korkalo (1978, Rovaniemi) lõpetasid 2008. aastal Soomes Imatra kunstikooli. Nüüd elavad ja töötavad nad Rovaniemis. Oma loomingus kasutavad Korkalod erinevaid tehnikaid ja materjale. Nad joonistavad, maalivad ja loovad installatsioone ning võtavad osa erinevatest sotsiaalse kunsti ja keskkonnakunsti projektidest. Seejuures töötavad nad nii üksi kui koos ning osalevad interdistsiplinaarsetes projektides. Alates 2000. aastast on Korkalode töid eksponeeritud Soomes ja mujal maailmas nii isiku- kui ka ühisnäitustel. Koos töötanud on nad viimased seitse aastat ning "Kindel aeg" on järjekorras neljas Ninni ja Tuomas Korkalo ühisnäitus.

Näituse teemaks on aeg ja selle olemus. Eksponeeritud töödes on kasutatud materjale, mis on kogutud viimase kolme aasta jooksul kolmelt mandrilt ja kaheksast eri riigist ning seejärel kombineeritud erinevate valmismaterjalidega. Aja eripära väljendavad näitusel päevakohased sotsiaalsed ja poliitilised teemad ning kaasaegsed narratiivid, aga ka memento mori klišeed.

Näitus sai nime Korkalode ühise töö "Kindlal ajal kindlas kohas" järgi. Selle videomontaaži aineseks on binotsönoosi teooria – erinevate organismide elukooslus moodustub ja eksisteerib vaid kindlal ajal kindlas kohas. Ühest tegelikust bioloogiauurimusest jõe biotsönoosi kohta on Korkalod videosse fakte nii samal kujul kui ka moonutatult üle võtnud. Selle elukoosluste uurimuse põhjal on nad loonud pseudoteadusliku uurimuse inimese ja teiste liikide omavaheliste seoste kohta.

Näitusel on ka kunstnike videoprojekt "Õnnelikud anonüümsed". See on vihakõnede vastane projekt, milles osalejad juhivad tähelepanu imelistele ja julgustavatele kogemustele, mida nad üksteisega igapäevaelus jagavad, kuid millest tihti ei räägita.

"Kindla aja" seeria esimest videot saab vaadata Vimeost:

A Particular Place at a Particular Time from tkorkalo on Vimeo.

Näitus oli 2015. aasta sügisel üleval ka Nürnbergi galeriis Kreiss.

 

Näitusel "Meie, soomeugrilased" esinevad Pärnus ja Pärnumaal elavad ning pärit tarbekunstnikud, kelle loomingust leiab inspiratsiooni soomeurgilastelt.

Soome-ugri rahvaste rahvakultuuris on niisuguseid ühisjooni, mis eristavad neid teistest rahvastest. Mõned neist on muutunud aktuaalseks just praegu.  Soomeugrilastele on materjal dialoogipartneriks ümbritseva elu ja eluta loodusega. Soome-ugri rahvastel peitub jõud mitmekesisuses: mõeldakse ja saadakse aru ühteviisi ning samas erinevused rikastavad teineteist. 

Näituse mõtte autor on: Mai Kolossova.
Näitusel osalevad: Eddi Leet, Ene Tapfer, Jane Nikolai, Rait Pärg, Raija Pedak, Margus Rebane, Marian Tapfer, Beata Peep, Vuhti Maja Galerii, Ann Roosileht,  Marie Virta ja Portselanimaali selts Lüster: Sirje Murd, Aino Lankots, Maara Strandberg, Tiiu Leemet, Helve Leok, Ülle Hõbelaid, Marju Pikner, Aita Reiter, Tiina Kuusk, Dora Kesper, Anne Annus , Helle Jõõts, Malle Erend, Aide Taar, Tiia Põldme, Helen Jõeäär, Külli Loomets, Liina Teimurova, Ilme Reimand, Erna Toht, Riina Talts, laida Umb, Heldi Rahnel, Mai Kolossova, Anne Saarts, Marie Sandra Pappa.

Näitus avatud kuni 6.detsembrini 2015

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: PUKMHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: