Kuulutati välja Pimedate Ööde filmifestivali võitjad ({{commentsTotal}})

Pimedate Ööde Filmifestival kestab küll veel mõned päevad, kuid võistlusprogrammid said 27. novembriga lõpu. Nordea kontserdimajas kuulutati välja ka selleaastased laureaadid.

Põhivõistlusprogrammi preemiad:

19. PÖFF-i põhivõistluprogrammi grand prix parimale filmile võitis Lõuna-Korea film "Troon" ("Sado"). Režissöör Lee Joon-ik saab koos produtsendiga kahepeale preemiaks 10 000 eurot.

Žürii ütles, et "Troon" on täiuslik näide sellest, kuidas ühe riigi kaugetest ajaloolistest sündmustest, antud juhul Lõuna-Korea, saab teha mitte ainult jõulise ja ilusa ajaloolise draama, aga ka väga kaasaegse filmi, mis ka tänase vaataja südame suudab võita. Režissöör Lee Joon-ik’il õnnestus kokku tuua suurepärane grupp näitlejaid ja ta kasutas kõiki kaasaegse kino võtteid loomaks see tõeliselt šeikspiirilik tragöödia. Film laenab ka meisterlikult elemente traditsioonilisest korea kunstist, mis annavad teosele kõrge visuaalse lisaväärtuse.

5000 eurose parima režissöör preemia pälvis Vitali Manski film "Päikese all" (“В лучах Солнца”). Zürii sõnul on see film intiimne uurimus nii sellest, kuidas propaganda indiviide mõjutab kui ka sellest, kuidas reaalsuse tajumist on perspektiivi valimisega võimalik manipuleerida. See näitab vaatajale, kuidas kaadri raamidest väljapoole vaadata, selleks, et siis ka raamide sisse jäänud reaalsust teisiti näha.Vitali Manski suudab oma lugu rääkida selliselt, et mitte laskuda pamfletilikku antipropagandasse, hoides distantsi ja säilitades inimlikkuse. Ta on rabavaid kaadreid ja helisid kombineerides suutnud luua tõelise meistriteose.

Parima näitleja preemia sai Isaka Sawadogo Yaya rolli eest filmis "Paradiisi süit" ("The Paradise Suite"), kelle puhul toodi välja just erilist usutavust palvestseenides.

Parimaks näitlejatariks hinnati aga Martha Canga Antonio Mavela tegelaskuju eest filmis "Must" ("Black"), kes suutis žürii sõnul täiuslikult tuua oma uskumustele lõpuni kindlaks jäävas karakteris esile nii tema tumedamad kui helgemad küljed. Ta kontrollib täielikult 15-aastase karakteri Mavela emotsioone, hoides vaatajaga lõpuni tugevat emotsionaalset sidet.

Parim operaator oli Wojchiech Staron Läti filmis "Koidik" ("Ausma"). Zürii leidis, et kino põhiolemus seisneb ennekõike liikuvates piltides, mis jäädvustavad elu sellisena nagu ta on, kuid tavaliselt toimub see elu tõlgendamine vastavalt filmi operaatori ja režissööri visioonile. Laureaat Wojciech Staron suutis erinevate objektiivide kasutamise kaudu kujutada veenvalt seda hullumeelsust, mida kujutas nõukogude elulaadi pealesurumine okupeeritud läti talupoegadele. Tal õnnestus oma operaatoritööga režissöör Laila Pakalnina loodud psühhootilist mustvalget maailma kujutada perversse iluga.

Eriauhinna sai Vitali Manski "Päikese all", kuna žürii leidis, et film demonstreerib, kuidas kunstnikul on lihtsate vahenditega võimalik muuta näiline propagandafilm kunstiteoseks, mis paljastab ideoloogilise mõjutustöö hirmuäratavaid mehhanisme. Ainult filmiga on võimalik seda saavutada ja “Päikese all” tegi seda väga veenvalt.

Parima muusikaga sai hakkama Bang Jun-Seok filmis "Troon" - žürii leidis, et Bang Jun-seok on loonud lummava heliriba, mis järgib suurepäraselt filmi tõuse ja langusi ning on tugevalt seotud karakterite tegevuste ja keskkondadega. Ekraanil nähtav ja kõlaritest kuuldav on üksteisega tugevas sümbioosis. Bang Jun-seok on jäänud ajaloolise filmi muusikaliste meetodite juurde, kuid kasutab sealjuures vaid filmi päritolumaa.

Põhivõistlusprogrammi žürii moodustavad Jonas Bjørn Olsen Taanist, Fabrizio Maltese Itaaliast, Giorgi Ovašvili Gruusiast, Serge Rakhlin USAst ja Jerzy Stuhr Poolast.

 

Tridensi debüütfilmi võistlusprogrammi preemiad:

Režissöör Martin Meija Rugeles saab koos produtsendiga jagada 5000 eurot, sest ta võitis debüütfilmi võistlusprogrammi parima filmi preemia teosega "Sünnitus" ("Nacimiento"). Žürii toob välja, et preemia pälvis film siiruse, kinokeele terviklikkuse ja sooja inimliku tunnetuse eest.

Parima operaatori auhinna sai Peyman Shadmanfar režissöör Soheila Geolstani filmi "Kaks" ("Do") eest.

Parima filmimuusika preemia pälvisid Paul Ireland & Damian Hill, kelle muusika kõlas Paul Irelandi filmis "Pandimaja" ("Pawno").

Tridensi debüütfilmi võistlusprogrammi kuuluvad Krzysztof Zanussi Poolast, Alissa Simon USAst, Gust Van Den Berghe Belgiast, Anton Veeremets Eestist, Gints Berzins Lätist ja Ivo Felt Eestist.

Sama žürii andis ka 3200 eurose Eesti filmi auhinna Soome-Eesti-Saksamaa koostööfilmile "Vehkleja" ("Miekkailija"), mille film pälvis teemakäsitluse olulisuse, lihtsuse ja stiililise ühtluse eest.

 

Oikumeenilise žürii preemiad:

Oikumeeniline žürii andis välja auhinna filmile, mis kujutas kõige paremini kristlike väärtusi. Auhinna pälvis Joost van Ginkeli teos "Paradiisi süit" ("The Paradise Suite").

Preemia antakse märkimisväärse stsenaariumi ja suurepäraste näitlejatöödega filmile, mis toob julgelt esile palvele toetuva eneseohverduse, puhtast südamest tuleva kahetsuse ning soovi arvestada Jumalaga kõige raskemates valikutes. Žürii nendib, et häirivalt naturalistlike kaadrite asemel oleks autor võinud usaldada enam vaataja kujutlusvõimet.

Eriliselt märkised nad ära ka filmi "Tsinniaõis" ("Bai Ri Gao Bie"), mille kohta žürii tõi välja, et film juhatas vaatajat empaatia kaudu mõtestama elu selle tervikus ning et tegu oli filmiga, mis kandis õilsat helgust ka läbi surma reaalsuse.

Oikumeenilise žürii moodustasid Andres Põder, Philippe Jean-Charles Jourdan, Eesti metropoliit Kornelius, Indrek Sammul, kogu Eesti ülipühitsetud metropoliit Stefanus, Sakarias Leppik ja Erki Tamm.

 

Aasia filmikunsti edendamise võrgustiku NETPAC preemia:

Selle preemia pälvis vähetuntud Kesk-Aasia ajaloo dramaatiliselt humanistliku avamise ja tugevate näitlejatööde eest Yeremek Tursunovi film "Võõras" ("Zhat").

Žürii moodustavad Kirill E. Razlogov Venemaalt, Roland Tolentino Filipiinidelt ja Artemi Troitski Venemaalt.

 

Rahvusvahelise filmikriitikute ühingu FIPRESC auhind: 

Auhinna parima debüütfilmi eest sai Martin Merija Rugeles teose "Sünnitus" ("Nacimiento") eest. Žürii tõi filmi kohta välja, et maailmas, kus domineerib üleküllus, nõuab julgust teha film, mis ei paisuta end suuremaks, ent esitab tugeva ja selge mõtte. "Sünnitus" on taastanud inimese ja looduse vahel tasakaalu, jäädes truuks väljakutsuvale ja erinäolisele filmikeelele, pakkudes teose, mis jääb sinuga veel pikaks ajaks pärast vaatamist.

Eriliselt märkisid nad ära ka Iglika Triffonova filmi "Prokurör, kaitsja, isa ja poeg" ("The Prosecutor, the Defender, the Father and his Son").

Žürii moodustasid Mike Naafs Hollandist, Martin Botha Lõuna-Aafrika Vabariigist ja Tristan Priimägi Eestist. 

 

Publiku lemmik:

Iga PÖFF-i seansi algul rõhutati ka seda, et iga vaataja saab hääletada enda lemmikfilmi poolt. Nende hääletustulemuste põhjal valiti publiku lemmikfilmiks Victor Dementi filmi "Leid" ("Находка”)

 

Animatsioonifilmide festivali Animated Dreams Heino Parsi-nimeline grand prix:

Animated Dreams lõppes küll juba varem ja suur hulk preemiad on festivali lõpuüritusel juba välja jagatud. kuid põhipreemia anti üle PÖFF-i auhinnagalal. Heino Parsi-nimelise grand prix pälvis Daisy Jacobs filmiga "Suurem pilt" ("The Bigger Picture").

Žüriisse kuulusid Tsvika Oren Iisraelist, Emma de Swaef Belgiast ja Kalju Kivi Eestist.


Laste- ja noortefilmide festivali Just Film grand prix:

3000 eurose Just Filmi peapreemia pälvis Andrei Zaitsev filmi “14+” eest. Žürii otsustas anda auhinna filmile, mis tähistab nooreks olemist kogu selle süütuses ja aususes. Värskendava huumoriga jutustab see film loo kahe noore inimese ja poja ning tema ema suhetest, koheldes kõiki karaktereid võrdse austusega. Peene ja samas kriitilise lähenemisega noorte tänapäevasesse maailma, räägib see film eelkõige „jah“ ütlemisest ja seepärast otsustas ka žürii öelda „jah“ just sellele filmile.

Žürii moodustasid Gert Germans Belgiast, Jaroslava Hynštova Tšehhist ja Mihkel Ulk Eestist.

 

Rahvusvahelise lühifilmide festivali Sleepwalkers grand prix:

Lühifilmide festivali Sleepwalkers peapreemia pälvis Eesti režissööri Nora Säraku film “Valguseks/ valguseni / valgusena” (“To Light”).

Züriisse kuulusid Carmen Gray Suurbritanniast, Emilie Toomela Eestist, Jukka-Pekka Laakso Soomest, Ilona Bicevska Lätist, Dato Janelidze Gruusiast ja Ivan Pavljutškov Eestist.

 

Treiler põhivõistlusprogrammi grand prix võitnud filmile "Troon":

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: