XII Pärnu ooperipäevad avalikustasid programmi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Pressimaterjalid

29. novembril avalikustati Pärnu kontserdimaja sünnipäevakontserdi eel 2016. aasta Pärnu ooperipäevade peakülaline ja kava.

Saabuval suvel on ooperipäevade peakülaline mainekas ja uuendusmeelne Peterburi ooperiteater. Selle asutas 1987. aastal Juri Aleksandrov, tunnustatud muusikateatri mõtestaja ja lavastaja, üks rahvusvaheliselt hinnatumaid vene ooperilavastajaid, kes on lavale toonud kaugelt üle kahesaja ooperi. Aleksandrovi nimele kuulub tõenäoliselt ooperilavastajate mitteametlik maailmarekord: hooajal 2005/2006 lavastas ta maailma eri paigus kokku üksteist ooperit, muuhulgas Milano la Scalas, Metropolitan Operas, Moskva Suures Teatris ja Arena di Veronal, olles ühtlasi esimene mitteitaallasest lavastaja, keda on kutsutud Arena di Veronale Itaalia ooperit lavastama.

Trupp koosneb andekatest muusikutest, keda Vene Föderatsioon on tunnustatud; nende hulgas on mitmeid rahvusvaheliste konkursside laureaate. Muusikateatri repertuaari kuulub vene ja itaalia ooperiklassika ning ühekordsed eksperimentaallavastused.

Pärnu ooperipäevadele tuuakse harukordsed ooperid, mida pole kunagi varem Eestis etendatud.

Gaetano Donizetti koomiline melodraama "Peeter I ehk Vene tsaari uskumatud seiklused". Seda, toona 22-aastase Donizetti kirjutatud ooperit algse pealkirjaga "Peeter I – Vene tsaar või Liivi puusepp" etendati esmakordselt Veneetsia karnevalil 1819. aastal. Kuna ooperi originaalnoodid on tänaseni kadunud, pani lavastaja Juri Aleksandrov teose partituuri kokku fragmentidest. Kolm aastat väldanud töö päädis ooperi sensatsioonilise uusesietendusega Peterburis 2003. aastal.

Peterburi ooperiteatri kunstiline juht Juri Aleksandrov toob välja, et alustas selle etenduse otsinguid Veneetsias Teatro la Venices, kus oli esietendus, kuid pärast seal toimunud tulekahju patrituur kadus. "See on peaaegu et detektiivilugu. Kui ma helistasin teatrisse, öeldi mulle, et midagi oli, aga nad ei ole raamatukogu pärast tulekahju veel lõplikult läbi vaadanud, kuigi oli möödunud üle 150 aasta. Pärast teatud raha maksmist nad ikkagi vaatasid raamatukogu üle ja leidsid meile 90 lehekülge partituuri."

Rodion Štšedrini lüüriline ooper "Mitte ainult armastus" on vähemalt sama põneva saatusega. Selle esietenduse 1961. aastal Moskva Suures Teatris vilistas publik välja; sellest ajast alates on ooper olnud Venemaal põlu all.

Juri Aleksandrovi lavastatuna võitis ooper hooajal 2013/2014 Peterburi kõrgeima teatriauhinna "Kuldne sofiit" draama kategoorias. Helilooja jaoks oli ooperi uus esietendus pöördeliseks sündmuseks. Štšedrin kirjeldab seda kui parimat esitust, mis on tema ooperitest kunagi tehtud. "Mitte ainult armastus" on helge särav etendus, mis sarnaneb žanrilt pigem muusikalile. Etendus võlub publikut vaba vokaalikäsitluse, avatud mõtlemise ning rohkete tantsudega. See on täis peent lüürikat ja irooniat ning mahlakat huumorit.

Rodion Štšedrin meenutab ebaõnnestunud maailma esiettekannet: "Kas teate, miks 1961. aastal etendus läbi kukkus? Sellepärast, et tolleaegsed inimesed kartsid seksi. Tänapäeval see enam nii ei ole, nüüd on see hirm kadunud. Isiklikult mina näen laval tohutu suurt armastust nende aegade ja inimeste vastu."

Pärnu ooperipäevade piletid on müügis alates 29. novembrist ning on detsembris-jaanuaris soodsamate hindadega.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: